Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Hayatının son zamanlarında yaşlı bir baba, hasta yatağının başına üç oğlunu çağırarak, onlara vasiyette bulunarak der ki;

Devamını Oku…
10 Mart 2018 - 8:39 'de eklendi ve 1255 kez görüntülendi.


VASİYET: Hayatının son zamanlarında yaşlı bir baba, hasta yatağının başına üç oğlunu çağırarak, onlara vasiyette bulunarak der ki;

“Evlatlarım, bu size vasiyetimdir. Ben ölünce, birbirinize düşmeyin, ele güne rezil olmayın. Bu sebepten size sahibi olduğum 17 deveyi paylaştırmak istiyorum.

Miras olarak develerin yarısını büyük oğluma, üçte birini ortancaya, dokuzda birini ise küçük oğluma bırakıyorum. Bu şekilde paylaşırsanız babalık hakkım helaldir.”

Babalarının ölümünden sonra, mirası babalarının vasiyeti uyarınca paylaşmak üzere kardeşler bir araya gelirler. Fakat bir türlü işin içinden çıkamazlar.

Mirası babalarının istediği gibi pay edemezler. Çünkü 17 sayısı ne 2’ye, ne 3’e, ne de 9’a bölünebilir. “Bu işin üstesinden ancak köydeki en tecrübe ehli, yaşlı bilgesi gelir” diye düşünüp, ona giderek, durumu anlatıp nasıl yapacağız bu işin içinden nasıl çıkacağız diyerek danışırlar. Bilge kişi az biraz düşünür ve; “Benim bir devem var, onu da alıp, yeniden hesap yapın!” der.

Bu cömertliğe çok şaşıran kardeşler, deveyi de alıp evlerine dönerler ve 18 deveyi pay etmeye girişirler. Önce 2’ye bölerler, büyük oğul 9 develik payını alır.

Sonra 3’e bölerler, çıkan 6 deveyi de ortanca oğul alır. Daha sonra 9’a böldüklerinde 2 deveyi de küçük oğul alır. Ama, bütün develeri paylaştıktan sonra ortada fazladan bir deve kalır yine.

Bu duruma da çare bulamayan kardeşler tekrar yaşlı bilgeye gelip yaptıkları hesabı anlarınca, yaşlı bilge; “İyi öyleyse. Madem sorun çözümlendi o zaman ben de devemi geri alayım.”

Bilge kişi tıpkı bilgi cömertçe olaya müdahil olur, çözümü sağladıktan sonra olaydan geri çıkar. Sorunu çözmede insanlara yardımcı olur, vasiyet yerini bulur, ama kimseden de bir şey eksilmez. Özellikle bilgi verdikçe azalmayan, daha da çok artan, tükenmez bir özelliğe ve güzelliğe sahiptir.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER