Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Hayata bakış açınızı değiştirin! Metroya hızlıca bindim, beşli koltukta tanımadığım insanlarla yan yana oturmaktaydım. İçerisi iyice kalabalıklaştı.

Devamını Oku…
20 Ocak 2018 - 10:04 'de eklendi ve 477 kez görüntülendi.


Hayata bakış açınızı değiştirin! Metroya hızlıca bindim, beşli koltukta tanımadığım insanlarla yan yana oturmaktaydım. İçerisi iyice kalabalıklaştı.

Yanımda oturan genç demirlere tutunmuş ayaktaki yaşlı adamı görerek, ona yer verdi. Fakat ayakta duran yaşlı adamın yanındaki genç bir çocuk, koşarak boşalan yere oturdu. Yaşlı adam hamle bile yapmamış ayakta kalmıştı. Yer veren çocukta bir şey dememişti.

Tahminimce çevrede ilk oluşan düşünceler, ben dahil : “Saygısız”, “Allah seni bildiği gibi yapsın”, “sana mı yer verdik”, “düşüncesiz” vs. Açıkçası benim de ilk kafamda beliren, “olacak iş değil” cümlesiydi. Biraz düşündüm. “Acaba?” dedim, “başka bir durum olabilir mi?”

Bir arkadaşım anlatmıştı; Halk otobüsünde, ayakta kalmış yaşlı bir adam, önündeki koltukta oturan gence, “saygısız herif, utanmıyor musun yaşlılar dururken orada oturmaya” der.

Çocuk ise ayağındaki protez bacağı göstererek, “ben memlekette senin gibi düşüncesiz ve ön yargılı insanlar olduğu için utanıyorum amca, gel buyur otur, ben böyle de ayakta durabilirim” diyerek kalkar.

Fakat o koltuğa uzun süre boyunca, yaşlı adam dahil kimse oturamaz. İşte bu olay aklıma gelmişti. Bilmediğim bir durum olduğunu düşünüp sükûnetimi korudum.

Sonra ayağa kalktım ve ayakta kalan yaşlı adama ben yer verdim. Böylece yaşlı adam teşekkür ederek geçip oturdu. Ona verilen yere oturan gençle yan yanaydı.

Genç dikkatimi çekmişti, başını önüne eğmiş arada yaşlı adama bakıyordu.15 dakika sonra, son durağa geldik. Yaşlı adam ayağa kalktı. Sonra yanında oturan gencin kolundan tuttu ve birlikte dışarıya doğru yürüdüler.

Fark ettim ki, çocuk zihinsel özürlü. Yaşlı adamla beraber gelmiş. Yaşlı adam ona destek oluyor… Olur olmaz kaç kişiye kızıyoruz? Kaç kişi sinirimizi bozuyor? Kaç olay yaşanıyor ve biz kaç olayı doğru yorumluyoruz?

Aslında gördüğümüz birçok olayı, kültürümüzde yer etmiş durumlara göre değerlendiriyoruz. Anlamadan yorum yapıyor, hemende yargıya geçiyoruz.

Gördüklerimize ön yargıyla yaklaştıkça, nefreti buluruz. Sevgiyle yaklaştıkça, sevgiyi… Yani neyi verirsek, o çıkar karşımıza. İstisnalar yaşanır elbet.

Fakat bazı istisnaların arkasında, bizim bilmediğimiz göremediğimiz doğrular olabilir. Hayata bakış açınızı değiştirin!Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER