Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Ben köyde doğdum, köyde büyüdüm. Babamın azmi ve gayreti ile okudum. Hiç kimse anne babasının üzerindeki…

Devamını Oku…
10 Mayıs 2018 - 4:12 'de eklendi ve 1213 kez görüntülendi.


HAYAT DERSİ; Ben köyde doğdum, köyde büyüdüm. Babamın azmi ve gayreti ile okudum. Hiç kimse anne babasının üzerindeki emeğini, hakkını ne inkar edebilir ne de ödeyebilir, ama benim babamın ki her zaman bir başka gelmiştir bana.

Hele ilkokul öğretmenim bu çocuk çok zeki okutun buralarda harcanmasın dedikten sonra, babam dahada çok üzerime düşmüştü. Üç yıl ortaokula kasabaya üşenmeden yaz kış yağmur çamur iş güç demeden getirdi götürdü.

Herkes sen delimisin hiç iş güç bırakılır da okul peşinde kız çocuğu peşinde koşulur mu dedi, ama babam onları dinlemedi. Hatta annem bile yakınırdı, arada bir. O’na da karışma sen benim kızım okuyacak öğretmen olacak derdi.

Nihayet ortayı bitirip yatılı öğretmen lisesini kazanınca babam biraz gurbetlik zor gelse de bir nebze rahat etmişti. İşte bu günlerimi, mesleğimi, yetiştirdiğim çocukları hep babama borçluyum. Bilirsiniz babalarımız bize daima hayat dersi veriyor.

Atasözlerini ağzından eksik etmeyen, veciz anlatılarıyla babamla olan bir anımı paylaşmak istiyorum, Malumunuz bilirsiniz, hele de o zamanlar köyde istediğin her şey evde olmaz yada bulunmaz.

O gün bize misafir gelmişti. Evde kesme şeker bitmiş babam beni köy bakkalına gönderdi, bir koşu hemen şeker al gel diye. Şekeri aldım bir tanede işleme ipliği yumak aldım, eve geldim babama iplik aldığımı söylemedim, babam bu günkü parayla 20 tl vermişti. 5 tl şeker 10 tl yumak, babama 5 tl para üstü verince, bu eksik der gibi yüzüme baktı, bende cebimden yumağı gösterip bunu aldım dedim.O akşam bir şey demedi, misafirleri ağırlayıp akşam uğurladık. Ertesi gün sabah beni yanına çağırdı. Kızım dün ben sana ne al dedim sen ne aldın dedi. Şeker ve ip yumağı aldım dedim. Bana sordun mu dedi.

Dün bir şey demedin ya deyince. Bak kızım dün misafirler vardı ve bir insanının hatasından dolayı başkalarının yanında eleştirmek öğüt vermek, nasihat etmek olmaz, hakaret etmek, küçük düşürmek olur.

Hadi şimdi bakkala git o ipi geri ver parayı da al geri getir dedi. Hiç sesimi çıkarmadan gittim yumağı geri verdim, 10 tl parayı babama geri getirdim. Parayı aldı, sonra geri verdi ve şimdi git o ip yumağını al gel dedi. Ne yapmaya çalışıyorsun, eziyet eder gibi dercesine bir ifadeyle bakmaya devam edince gayet ciddi bir tavırla git dediğimi yap dedi.

Çaresiz gittim aldım geldim. Dönünce beni yanına oturttu. Bu sana ders olsun kızım. Önceki aldığın gönülsüz ve rızasızdı. Rıza olmadan yapılan işten hayır gelmez, bu aldığın gönülden oldu. Aradaki farkı iyi anla dedi. Bu bana nasıl eleştiri yapmam ve bir şeyler yaparken nasıl hareket etmem konusunda babamdan bir ders ve kulağıma bir küpe oldu.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER