Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Yanımdaki hamalla yola çıktık. İhtiyardı. Kendine fazlaca yük almıştı. Benim sırtımda ise birkaç bavul vardı sadece…

Devamını Oku…
05 Aralık 2017 - 9:14 'de eklendi ve 589 kez görüntülendi.


Yanımdaki hamalla yola çıktık. İhtiyardı. Kendine fazlaca yük almıştı. Benim sırtımda ise birkaç bavul vardı sadece, onunkinin yarısı kadar. Diyordum ki içimden, çok gitmeden,yarı yola varmadan tükenir herhalde o zaman yüklenirim sırtındaki yükün yarısını.

“Hamalsan iki şey önemli oluyor senin için: Yük ve yol. Ancak sırtına aldığın yükle bu mesafeyi aşabilirsen,alınterinin karşılığını alabiliyorsun. Bunu düşünüyordum. Nitekim çok geçmeden dedi ki: “Mola vakti. Gel biraz dinlenelim!”

“Ne molası?Ben daha terlemedim?”dedim. Sözüme aldırmadı, durdu,yolun kenarındaki yüksekçe bir yere salarken yükünün ipini, “Sen de dinlen hadi.” dedi. Benim canım sıkılmıştı bu işe. Genç olduğumu, ondan kuvvetli olduğumu, bu ihtiyarla işe çıkmamın ne büyük hata olduğunu düşünüyordum.

O ihtiyar, bir bacağını azıcık uzatmış halde sessizce dinleniyorken, ben huzursuz bir şekilde ayakta dolanıyordum. Bir saat kadar sonra yine durdu, oturdu, dinlendi. Ben kızgınlıkla dolandım etrafında. “Yükünü indirip sen de dinlen.” demesine aldırmadım, ona daha çok kızdım.

Sonra yine durdu. Bana da dinlenmemi söyledi yine ama dinlenmedim. Yarım saat sonra “Dinlenelim mi?” diye sordu, aksi aksi başımı salladım. Kaçıncı molasıydı hatırlamıyorum, kendi kendime bu gün işimiz var diye düşünürken birden bire dizlerimin bağı çözüldü,başım dönmeye başladı, çöküp kaldım.

İpim kolumdan çıktı, sırtımdaki bavullar kaydı. Ne kadar zaman geçtiğini fark etmedim. Uyudumda mı uyandım, yoksa bayılmıştım da ayıldım mı anlamadım. Baktım kendi kocaman yükünün üzerine benim bavullarımı da bağlamıştı.Torbasından tasını çıkardı, birazcık su koyup dudağıma dayadı, içtim. Sonra koluma girerek;”Hadi kalk, dedi. Bana yaslan. Yavaştan gider ve bir süre sonra yine dinleniriz.” Dediğini yaptım. Omzundan güç aldım, ama asıl anlattıkları iyi geldi bana.

“Ben yılların hamalıyım.” dedi. “Nice pehlivan yapılı adamlar gördüm.” “Çoğu dinlenmek istemediklerinden yükleriyle birlikte kendilerini yere serdi, işini bitiremedi. Hâlbuki bir yükü taşımak bizim işimiz, altında ezilmek değil.

Unutma yük taşıdıkça ağırlaşır. Sen de inlenerek yükünü hafifletirsin.Belki günün birinde hamallığın şekli değişir.Belki o günleri ben göremem. Ama sen kavuşursan belki o zamanlara.

Sırt yükü nedir ki? dinlenirsin hafifler,amma kafanın içinde yük taşırsan ne çare.ne ipi çözüler ne indirilir,ne de arkadaşın sırtlanır. Bırak yükü sıtına kafan rahat olsun. Akşam dinlen. Sabah yeniden taşırsın yükünü.

Bizim işimiz, bu günü yarına taşımak, bu günün altında yok olmak değil. Çünkü yarınlarda bizi bekleyenler var, taşıdıklarımızı bekleyenler var, emeğimizi alınteriizi bekleyenler var.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER