Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Habib Baba, Sultan 4.Murad devrinde kimsenin bilmediği Allah dostlarındandır

Devamını Oku…
26 Şubat 2018 - 13:39 'de eklendi ve 1791 kez görüntülendi.


Habib Baba ve Sultan Murad
Habib Baba, Sultan 4.Murad devrinde kimsenin bilmediği Allah dostlarındandır. Yaşlıdır, fakirdir, gariptir. Fakat Rabbinin katında değer sahibidir.

Yaşlı Habib Baba, uzun bir kervan yolculuğunun sonunda Erzurum’dan İstanbul’a gelmiştir. Yolculuğunun tozunu,toprağını atmak için bir hamama gider,

Niyeti, bedenini ruhuna denk kılmak için paklanmaktır.
Fakat hamamcı Habib babayı içeri sokmaz; ” Bugün hamam kapalı dışarıdan müşteri almıyoruz.,

Sultan Murad’ın vezirleri hamamı kapattılar” der.
Habib baba bu duruma üzülür, ancak rica eder; “Uzun yoldan geldim, bu tozlu kirli halimle Rabbime ibadet etmekten utanırım,

kimseye belli etmeden, hemen yıkanır çıkarım.Ne olursun” deyince, hamamcı insafa gelir, hamamda en kenar bir odayı gösterip burada hemen yıkan çık, aman vezirler seni fark etmesin sakın salona geçme” der.

Habib Baba kendine gösterilen yere girer ve yıkanmaya başlar
Bu arada hamamcının karşısında yeni bir müşteri belirir. Boylu, poslu bir genç, onunda görünümü fakirdir.Bu gelen müşteri müşteri kılık değiştirmiş,Sultan 4.Murad’dır ve tebdil-i kıyafet ettirerek, hamama getirmiştir.

O gün vezirlerinin topluca hamam alemi yapacaklarından haberdar olan padişah merak etmiştir. “Hele bir bakalım, vezirler, hamamda benden uzakta, kendi başlarına ne yaparlar, nasıl eğlenirler?”

Az önce yaşananlar bir kez daha tekrarlanır. Hamamcı vezirler deyip içeri müşteri almak istemez Padişah bastırır ve padişah galip gelir.
Hamamcı Habib Babanın yıkanmakta olduğu odayı göstererek, padişahın kulağına fısıldar:

“Şu odada bir ihtiyar yıkanıyor. Sen de sar peştemali beline, gir yanına sessizce yıkanın, bir an evvel çıkın, aman ha, vezirler varlığınızı anlamasınlar.

Sonra 4.Murad da Habib Babanın yanına girer. Beraber sessizce yıkanmaya başlarlar. Bu arada, hamamın salonundan gelen şarkı, türkü sesleri ile ortalık çınlamaktadır…

Habib Baba genç hamam arkadaşına yumuşak bir sesle konuşur: “Evladım, bu gün hamamın durumu malum müsaade edersen sırtını ben keseleyivereyim.”

Padişah aldığı bu teklif karşısında şaşırır ve çok memnun olur, çünkü ömründe ilk defa biri onun kim olduğunu bilmeden, insan olarak, karşılıksız bir iyilik yapmayı teklif etmektedir.

Memnuniyetle Habib Babanın önünde eğilerek; ” Buyur baba, ellerin dert görmesin.” der.

Bu arada içerideki alemin sesleri hamamı çınlatmaya devam etmektedir. Habib Baba, 4.Murad’ın sırtını bir güzel keseler. Lakin padişah kuru bir teşekkürle yetinmek istemez..”

Baba, gel bende senin sırtını keseleyeyim de ödeşmiş olalım” der. Habib Baba, teklifin kimden geldiğinden habersiz, tebessümle: “Olur evlad” deyip, sultanın önünde diz çöker.

Bu arada, Sultan Murad kese yaparken bir yandan da Habib Babayı yoklar, ağzını arar; ” Şu dünyanın hâline bak,

Sultan Murad’a vezir olmak varmış, bak adamlar içerde hamamı inletiyorlar, senle ben ise burada iki garip, hırsız gibi…”

Habib Baba Sultan Murad’ın cümlesini tamamlamasına fırsat vermeden , kendi hükmünü söyler. Sultan Murad’ın Habib Babadan duyduklarına, ağzı açık kalıp, keseyi elden düşürür;

“Be evladım, Sultan Murad dediğin kimdir? Sen asıl Alemlerin Sultanına kendini sevdirmeye bak ki, O seni sevince sırtını bile Sultan Murad’a keselettirir.”Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER