Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Görme bozukluğunuz varsa lens mi gözlük mü tercih etmelisiniz. Gözlük ve lensin faydalı ve zararlı yönleri var mıdır?

Devamını Oku…
16 Şubat 2018 - 16:46 'de eklendi ve 326 kez görüntülendi.


Lens mi Gözlük mü Hangisi Sağlıklı? Görme bozukluğunuz varsa lens mi gözlük mü tercih etmelisiniz. Gözlük ve lensin faydalı ve zararlı yönleri var mıdır?

Görme bozukluğu olan kişilerin aklında hep aynı soru işareti vardır: Gözlük mü kullanmalıyım, yoksa kontakt lens mi?Her ikisinin de kendi içinde avantaj ve dezavantajlarının bulunduğu söylense de bu yazıyı okumadan karar vermeyin;

Gözlüklerin yaklaşık 900 yıllık geçmişine karşın lenslerin ortaya çıkışı 1900’lü yıllardadır. Ancak kontakt lenslerin icat edilmesi ve lazer cerrahinin yaygınlaşmasına rağmen gözlük halen görme kusurlarını gidermede en yaygın araçtır.

Gözlük kullanılması ve alışılması lense göre daha kolaydır.Vücudun yabancı bir maddeyi kabul etmeyip tepki vemesi gibi gözler de lens kullanımında yanma ve kızarma ile bu yabancı nesneye tepki verir. Alışma süresi kişinin motivasyonuyla doğru orantılı olarak değişir, bazı alerjik bünyeler kesinlikle alışamaz.

Gözlük göz sağlığı ve güvenliği açısından önemli bir risk oluşturmaz. Ancak lens kullanırken hijyeni asla ihmal edemezsiniz, mikrop kapma sonucunda ciddi problemler ve görme kayıplarıyla karşılaşabilirsiniz. Devamlı göz damlası kullanmak zorundasınız.

Lenste gözlüksüz olmanın getirdiği kozmetik ve estetik avantajla birlikte daha geniş bir görme açısı vardır. Ancak lensi sürekli gözünüzde tutamazsınız. Bilgisayar kullanırken takamazsınız, göz kuruluğuna yol açtığı için.Ayrıca gözlüğü defalarca silmeniz gerekir lenste ise bunu göz kapakları yapar dense de göz kapakları sadece lensi silip gözü silemediği için göz kuruluğu ve damla kullanımı devreye girer.

Lenslerin buharlanma su tutma yağmur ve kardan etkilenmesi olmadığı için kullanışlı olduğu söylense de, yeni teknoloji buharlanmayan su tutmayan camlar geliştirilmiştir. Lensi çok rüzgarlı havalarda toz sebebiyle takamazsınız.

Lensle birlikte numaralı güneş gözlüğüne ihtiyaç duyulmaz. Numara problemi olmadığı için istenen tarzda güneş gözlüğü ile kullanılabilir. Ancak lenslerle denize giremezsiniz, duş alamazsınız.
Çocuklar açısından tek tercih gözlüktür.

Her lensi olanın muhakkak numaralı gözlükleri vardır, ancak her gözlü olanın lensi yoktur.
Sonuç olarak doktorlar da dahil olmak üzere görme bozukluklarında gözlük, her yaşta, her türlü görme bozukluğuna hitap ettiği için lensle kıyas edilemeyecek kadar ön planda ve tercih sebebidir.

Lens kullanımında kaygılar öncelikli olarak estetik ve kozmetik amaçlıdır. Bu nedenle pek çok kişi bazı durumlarda lensi, bazı durumlarda da gözlüğü kullanmaktadır.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER