Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Gölün kenarı bir evde yaşayan Meksikalı bir köylü varmış,

Devamını Oku…
11 Ocak 2018 - 10:49 'de eklendi ve 639 kez görüntülendi.


Gölün kenarında bir evde yaşayan Meksikalı bir köylü varmış, bu köylü her zamanki gibi oltasını ve çantasını alıp gölün kenarında balık tutmakta iken yanına, Amerikalı zengin bir iş adamı gelmiş.

Amerikalı adam etrafa bakıyor ve tatilinin tadını çıkartıyormuş, Meksikalı köylü ise her zaman ki gibi balık tutuyor ve keyfine bakıyormuş. Gel zaman git zaman böyle bir kaç gün geçmiş derken bir haftayı devirmişler.

En sonunda  zengin iş adamı, dayanamamış ve köylüye sormuş, -“Bunca zamandır burada balık mı tutuyorsun?” Adam şöyle bir doğrulmuş ve -“Evet” demiş.

Amerikalı iş adamı, – Kaç gündür buraya gelip bir iki tane balık tutuyor ve bütün gün etrafı seyrediyorsun, işin gücün yok mu?

-“İhtiyacım kadar balık tutuyorum, ihtiyacım yokken neden daha fazlasını tutayım ki” diye cevap vermiş köylü adam.

-“Bu balıklar çok lezzetli, neden daha iyi bir işte çalışmıyorsun, mesela tuttuğun balıkların sayısını arttırabilir ve küçük bir balıkçı açabilirsin.”

-“Ee sonra ne olacak?” demiş adam. -İyi para kazanırsın, zamanla işlerini daha da büyütürsün. Yanında birçok insan çalışır hatta yeterince iyi çalışırsan ihracat bile yapabilirsin. Sonra New York’ta bir ofis açarsın.

– Peki ya Sonra? – Çok zengin olursun! Aklının alamayacağı kadar para kazanırsın.

– Daha Sonra neler olur? – Bütün ekonomi dergilerine çıkarsın, iş adamlığından dolayı ödüller alırsın. – Daha sonra?

– Yaşlanınca da emekli olup, bir göl kenarında çok güzel bir ev alırsın ve emekliliğinin keyfini göl kenarında balık tutarak çıkartırsın.  Meksikalı da şöyle cevap vermiş; – Ben de zaten onu yapıyorum, göl kenarında balık tutuyorum.

Huzurlu bir hayat için başkalarının bize dayattıklarını yapmak zorunda mıyız? Huzuru yakalamak için bu kadar eziyete ve zahmete ne gerek var, o zaten bizim yanımızda sadece kafamızı kumdan çıkartıp bakmamız yeterli.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER