Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Günün birinde bir psikoloğa, gerginlik ve tedirginlikten şikayetçi olan sıra dışı bir hasta gelir.

Devamını Oku…
02 Ocak 2018 - 16:14 'de eklendi ve 1669 kez görüntülendi.


Günün birinde bir psikoloğa, gerginlik ve tedirginlikten şikayetçi olan sıra dışı bir hasta gelir. Adam büyük bir şirketin CEO’sudur. Zaten randevu alırken tüm bu görüşmelerin gizlilik içinde kalacağı kimsenin bunu bilmemesi şartı ile gelmiştir.

Doktorla başlayan ilk görüşmesi, daha doğrusu 10 dakika içinde telefonuna gelen 2 arama ve 3 mesajla bölünen görüşmesi. Daha sonra da cevap vermem gerekiyor diyerek gelen aramlardan birini cevaplaması şeklinde devam ederken uzman psikolog işe müdahale eder ve telefonları kapattırır.

Adamın müthiş bir yoğunluk ve endişe içerisinde olduğu her halinden bellidir.Yapması gereken çok işinin bulunduğunu; fakat kendisinin rahatsız, işlerin ise beklemeye tahammülü olmadığını söylemektedir.

Doktor ona sorar,”Bu işleri başka birileri de yapamaz mı? Yahut başkaları da size yardımcı olamaz mı?Yada bu işlerin paylaşımı, sorumlulukların bölüşülmesi mümkün değil mi? Adam cevap verir,”Onları yalnız ben yapabilirim. Bütün bu işler bana bakar. Bu havada geçen bir kaç seans görüşmeden sonra doktor karar verir.

Teşhiş konmuştur. Hastasında ihmal ve hata yapma endişesi, aşırı güvensizlik ve bütün bu işleri sadece ben yapabilirim, her şeyi bilmem onaylamam gerek , her şeyden haberim olmalı düşünceleriyle gelişmiş korkunç bir vazgeçilemezlik duygusu hakimdir.

Ben olmazsam olmaz, ben olmazsam bu iş yürümez psikolojisi adamı rahatsızlık boyutunda çevrelemiştir. Doktor”Sana bir reçete vereceğim. Bu reçeteyi aynen tatbik edersen bu sıkıntıyı geride bırakıp rahat bir şekilde hayatına devam edersin” diyerek, bir reçete yazıp verir.Adam reçeteyi eline alıp baktığında, hayretler içinde kalır.Reçetede, her gün en az 2 saat işi ve işle irtibatı bırakıp yürüyüş yapacaksın ve haftanın yarım gününü bir mezarlıkta geçireceksin diye yazıyor.

Hasta doktora sorar:”Yürüyüşü anladım tamam ama, mezarlıkta yarım gün geçirmek, bunu anlamadım. Doktor cevap verir, “Senin problemin şirketteki problemlerin hepsini çözememek değil, bunu sadece ben yapabilirim demenin bir problem olduğunun farkına varamamak.

Oraya gidip mezarlara bakmanı istiyorum. Orası kendilerini vazgeçilmez sanan insanlarla doludur. Oradaki insanların da kendinden başkasının yapmasına imkân olmadığını zannettiğin işlerin, başkaları tarafından da yapılmaya devam ettiğini anlayacaksın.”Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER