Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Michelle McGagh, gereksiz bütün harcamaları hayatından çıkarmaya karar vererek…

Devamını Oku…
27 Aralık 2017 - 3:28 'de eklendi ve 408 kez görüntülendi.


Michelle McGagh, gereksiz bütün harcamaları hayatından çıkarmaya karar vererek, 1 yıl boyunca tüm zorluklara rağmen kararından dönmeden devam eden ve tam 23.000 dolar biriktiren bu azim timsali kadının hikayesi.

Aslında Michelle için her şey, Londra’da yeni bir eve taşınmaya karar vermeleriyle başlamış.İngiltere’de doer-upper adı verilen bir emlak tipi vardır; tamamen harabe halindeki müstakil bir mülkü alırsınız ve sıfırdan komple yenilersiniz.

İşte Michelle ve eşi de böyle bir ev alarak tadilat işine girişmişler.Ancak hem oturdukları eve, hem de yeni evlerine aynı anda kira ve mortgage ödemeye güçleri yetmemiş.Bu nedenle eski evlerinden çıkıp eşyalarının neredeyse tamamını bir depoya koymuşlar ve yeni evin yapım işleri sürerken de şantiye prefabriğinde yaşamaya başlamışlar.

Tam 6 ay boyunca bu şekilde yaşamışlar.Ne kadar az eşyayla yaşanabildiğini görmek kadını çok şaşırtmış.Depo uzakta, fazla gidip gelinemiyor ve zaten depodaki eşyanın çoğuna aslında hiç de ihtiyacımız olmadığını fark ediyorlar, gece lambaları, halılar, yığınlarca kıyafet ve anlamsız miktarlarda mutfak kap kacağı.

Böylelikle tadilatı biten evlerine taşınırken , depoda bekleyen eşyalarının çoğunu ihtiyaç sahiplerine verip kurtulmuşlar.Bu durum, Michelle’i kendi gündelik harcamalarını inceleyip sorgulamaya yöneltmiş.

Ve aslında ihtiyacı olmayan şeylere ne çok para gittiğini fark etmiş. Eğlence yerlerinde geçen vakitler, dolap dolusu kıyafetler, dışarıda içilen kahveler,yenilen yemekler, eve alınan dekoratif ıvır zıvırlar, gibi liste epey uzun.Neredeyse bir eve daha yetecek fazla eşya bodrumda, kilerde, garajda. Kısacası, hepimizin modern hayatın “gerekliliği” zannederek çeşitli reklam tuzaklarına düştüğümüz şeyler.
Böyle böyle Michelle, minimalizmi merak etmeye ve bu konuda internet okumaları yapmaya başlamış.

Araştırmasının bir noktasında ise, karşısına “Buy Nothing Day” çıkmış. “Hiçbir şey satın almama günü”.”Hiçbir şey satın almama günü” kolay da, peki ya “hiçbir şey satın almama yılı?” Ve tarihler 26 Kasım 2015 gösterdiğinde, Michelle bu inanılmaz zorlu deneyimine başlamış. Tam 1 yıl boyunca, gerçekten zorunlu giderlerin haricinde hiçbir şeye para harcanmayacak.

Michelle’in para harcanacak ve harcanmayacak şeyler listelerinde neler var?
Para harcanacak:Konut kredisi, Sağlık sigortası, Temel sağlık konuları,İnternet ve telefon faturası, Hepsi evde pişirilmek şartıyla temel gıda malzemeleri, Temel temizlik ürünleri (şampuan, diş macunu, tuvalet kağıdı gibi)

Para harcanmayacak şeyler: Geri kalan her şey. Yani,Dışarıda yemek, Eğlence yerlerinde vakit geçirmek,Kılık kıyafet ve diğer alışverişler, Spor salonu üyelikleri,Gereksiz tüm market alışverişleri ve abur cubur, Ulaşım (Her yere sadece ve sadece bisikletle gidilecek).

Bu oldukça iddialı deneyime eşi dahil tüm arkadaşları pek iyi gözle bakmamışlar. Herhangi bir arkadaşının kendisine yemek ısmarlaması, hediye alması, arabayla bir yere getirip götürmesinin de yasak olması bu kurallar dahilinde.

Nitekim bunun hiç de kolay olmadığını kendisinin de fark etmesi uzun sürmemiş.Hiçbir şey yeyip içmeden bir kafe veya restoranda ne kadar süre, veya kaç defa oturabilirsiniz ki? Kimse de soğukta onunla açık havada bulunmak istemiyor. Kışın ortasında o soğukta her yere bisiklet girmekse en zoru.

Zamanla Michelle, biraz da mecburiyetten, yepyeni ve fazlasıyla mutluluk verici bazı sosyal alışkanlıklar edinmiş. Havaların ısınmasıyla beraber, hep açık havada, parklarda, ücretsiz şehir müzelerinde vakit geçirmeye başlamış.

Havuza gitmek yerine denize girmeye, dışarıda yemek yerine evde hazırlayıp çimlerde piknik yapmaya başlamış. Bu süreçte sürekli bisiklet sürmekten kondisyonunu da hayli güçlenmiş.
26 Kasım 2016: Zorlu bir yılın bitişiyle kenarda duran para tam 23.000 Dolar.
Bu parayla ev kredisinin bir kısmını ödüyor ve 25 yıl boyunca sırtında olacak bir yükün süresini kısaltıyor. Michelle, 1 yılını doldurduğu 26 Kasım gecesini tüm ailesi ve arkadaşlarına yemek ısmarlayıp, alkış eşliğinde kutlamış ve hemen İrlanda’ya büyük babasını görmek üzere bir uçak bileti almış.

Kendisini destekleyen tüm dostlarına ve eşine minnettar olduğunu söylerken bu süreçte bazı şeyleri fazlasıyla özlese de şimdi bütçesini çok daha başarılı ve dengeli biçimde yönetebildiğini söylüyor.

Bir kere nelerin gerekli, nelerinse tamamen gereksiz ve tuzak olduğunu yaşayarak fark ettikten sonra, dengeli biçimde harcama yapmanın da, para biriktirmenin de eskiden sandığı kadar zor olmadığını öğrenmiş. Her zorluğa rağmen kararlılıkla bunu başarması takdire şayan.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER