Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Genç kız ve yaşlı teyze

Devamını Oku…
19 Ocak 2018 - 12:43 'de eklendi ve 408 kez görüntülendi.


Genç kız ve güzel kız üniversiteyi bitirmiş, işe girmiş, kendince hayatın tadını çıkaran, rahat yaşayan biriydi. Cep telefonu çaldığında, akşam arkadaşlarıyla hangi eğlence yerine gideriz diye düşünürken telefondaki numaraya baktı, arayan annesiydi;

-Alo.kızım, nasılsın? -İyiyim anne. Ne oldu? -Çok eski bir arkadaşım, dostum şehrimize gelmiş, onu senin almanı istiyorum. -Ben mi? -Evet, senin iş yerine yakın olan parkta olacak, senin de parka gidip onu almanı istiyorum.

-Anne, ben böyle şeyleri sevmem, kendin halletsen. -Kızım işm var, yetişmeye çalışacağın ama orada beklemesin diye sana söylüyorum, Ayrıca seni bebekliğinden tanıyan bir arkadaşım. Seni görünce mutlaka çok sevinecektir. -Amaaan. Peki peki. Nasıl tanıyacağım.

-Merak etme tarif ettim o seni tanır. Parkın sinema tarafı girişindeki ilk piknik masasına otur. O gelince seni bulacak. -Tamam anne..tamam. -O nasıl tamam demekse. neyse, hadi o zaman, izin al da çık, bekletme. Ben de işimi bitirip hemen geleceğim.

Genç kız, izin alıp çıktı.Kısa bir yürüyüşten sonra parka vardı. Bu parkta daha önce hiç oturmadığını fark etti. Arkadaşlarıyla hep eğlence yerlerine giderlerdi. Annesinin tarif ettiği, girişteki ilk masaya oturdu.

Elinde telefonuyla oyalanırken yanında küçük bir kız çocuğu olan yaşlı bir kadın yanına yaklaşarak “Af edersin kızım bir şey sorabilir miyim?” dedi, Kız başını kaldırıp baktı ve ” Hadi teyze başka kapıya, bende sana verecek para yok” deyince, neye uğradığına şaşıran kadın birden ağlamaya başladı.

Kız devam etti “Ağlamayla benden bir şey koparacağını sanma, tamam mı. Bak kolayca gözyaşı dökebiliyorsun, yüzünde de çirkin bir yanık izi var.Üstün başında müsait. Burada ne bekliyorsun geç bir köşeye aç mendilini ağla.”

Yaşlı kadın hiç bir şey demeden arkasını döndü ve yürümeye başladı,geriye bakmaya çalışan küçük kızın başını eliyle engelleyerek oradan uzaklaştı. Bir süre sonra, genç kızın annesi parkta yanına geldi.

-Kızım, Zeynep teyzen nerede? -Kimse gelmedi anne. -Allah Allah … giyindiklerini çok iyi tarif etmiştim, seni nasıl bulamadı anlamadım. Yanında küçük bir kız olacaktı. -Genç kız bir an durakladı.

-Küçük bir kız mı? -Evet -Anne! . biz zengin, kültürlü insanlarız. Herhalde arkadaşın da zengin, kültürlü biridir, değil mi? -Kültürsüz değil ama zengin değil. Sakın bana köylü bir kadın olduğunu söyleme.

-Köyden gelen kadına ne denir ki! -Oh. iyi iyi, köylü kadınları karşılmaya beni gönderiyorsun.
-Kızım, o kadına ödenemeyecek bir borcumuz vardı. Gönül borcu, vefa borcu, öyle parayla pulla ödenecek bir şey değil.

Gün gelir, bir ihtiyacım olduğunda, ben de sizin kapınızı çalarım, dedi ve işte bu gün kapımızı çaldı. -Ne istiyormuş? Torununu okutmamız için yol göstermemizi istiyor. Baban şimdi arabayla gelip hepimizi alacak, kayıt için okula götürecek.

-Anne, o köylü kadına ne borcun olabilir ki, anlayamadım? Annesi, kızının alaycı ses tonuna dayanamadı; -Kızım, sen bebekken biz köydeydik.Sana yıllar önce bahsetmiştim, köydeyken evimiz yandı, biz de inekleri,atları,tarlaları neyimiz varsa hepsini satıp köyden göçtük, demiştim.

Evet, hatırladım. -O yangınla ilgili bir ayrıntıyı bir ayrıntıyı sana hiç anlatmadık. Baban evde yoktu, ben de su doldurmaya köy çeşmesine gitmiştim. Rüzğar bazen ters esiyormuş, yukardan aşağı filan.

Sen beşikte uyuyorken rüzgar bacadan içeri esince ocaklıktan közler tahtalara sıçramış, yangın başlamış. Çeşmenin oradan dumanları görüp koştuğumda alevler her yeri sarmıştı. Birazdan yıkılacak gibi görünen eve yine de girmek için atıldığım anda Zeynep teyzen kucağına seni almış olduğu halde dışarı fırladı.

O sahneyi hiç unutamam; onun kucağından seni aldığımda o acılar içinde kıvranmaya başladı. Seni kurtarırken,yüzünün sağ tarafı komple yanmıştı. Gelince görürsün sağ yanağında ağır bir yanık izi var…

Çok acı çekti çook. Kızım dur ağlama, seni bu kadar üzeceğini bilmiyordum. Tamam kızım, bak makyajın akıyor, ağlama. Hah! .. baban da geldi. Fakat Zeynep teyzen hâlâ bizi bulamadı.

Beğendiyseniz bu hikayeyi sevdiklerinizle paylaşmayı unutmayın…Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER