Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Gazneli Mahmud, 2 Kasım 971 tarihinde Buhara’da doğdu.

Devamını Oku…
23 Nisan 2018 - 11:31 'de eklendi ve 1171 kez görüntülendi.


Eğer Allah’a Bir Daha İşiniz Düşmeyecekse
Gazneli Mahmud, 2 Kasım 971 tarihinde Buhara’da doğdu. Babası bir Memlük komutanı olan Sebük Tegin, annesi ise Zabulistan bölgesinde asil bir Fars hanedanına mensup bir prensesti.

Hayatının büyük bir bölümünü savaş meydanlarında geçirmiş olan Gazneli Mahmut, devletin kuzeyini güvence altına aldıktan sonra İslam’ı yaymak amacıyla Hindistan’a on yedi sefer düzenlemiştir.

Bu seferlerin birinde oldukça şiddetli bir direnmeyle karşılaşmış, bu zor durumdan kurtulmak için Allah’a şöyle niyazda bulunmuştu: “Ey Rabbim. Sen yardım edensin. Bizlere yardım eyle. Şayet bu savaştan galip çıkarsam aldığım bütün ganimetleri yoksullara dağıtacağım.”

Gazneli Mahmut, bu seferden zaferle çıkmıştı. Elde ettiği ganimetleri de yoksullara ve garibanlara dağıtmaya başlamıştı. Ancak sultanın yanındaki vezirler bu durumdan pek hoşnut olmamışlardı. Bu durumu sultana, “Aman sultanım! Ne yapıyorsunuz?

Bunca değerli ganimet, altınlar, inciler fakir fukaraya dağıtılır mı? Hem onlar, bunların kıymetini ne bilecek? Üstelik devletin bu ganimetlere ihtiyacı var.” diyerek O’nu durdurmaya çalışmışlardı..

Gazneli Mahmut’un kafası bu sözler üzerine karışmış, kararsızlığa düşmüştü. Bu kararsızlıktan kurtulmak için, zamın büyük bir âlimine bu durumu anlatıp ne yapacağını danışınca âlim, Gazneli Mahmut’a şu şekilde tavsiyede bulundu:
“Sultanım, bunda kararsızlığa düşecek bir taraf yok.

Sadece bir tercihle karşı karşıyasınız. Eğer Allah’a bir daha işiniz düşmeyecekse hemen vezirlerin dediğini yapın, ganimetleri hazineye koyun; amma Allah’a tekrar işiniz düşecekse verdiğiniz sözü tutun, adağınızı yerine getirin, ganimetleri yoksullara dağıtın.” der.

Bunun üzerine Gazneli Mahmud tüm ganimeti fakir fukaraya dağıtır. Zor zamanlarda, sıkışık anlarda verilen sözler; durumlar iyileşince unutulmamalıdır. Aynı sıkışık durumlara tekrar düşmemeyi kimse garanti edemez, vesselam.

Her gün yayınladığımız haberler, ibret verici olaylar ve hikayelerden haberdar olmak için sitemizi takip etmeyi ve beğendiyseniz hikayeleri arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın. Unutmayın okursanız sadece siz faydalanırsınız ama paylaşırsanız insanlar da faydalanır.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER