Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Bakkallardan, marketlerden ve fırınlardan aldığımız ekmeklerin neden üzerilerinden tek bir çizgi vardır hiç düşündünüz mü?

Devamını Oku…
04 Haziran 2018 - 14:18 'de eklendi ve 5498 kez görüntülendi.


Bakkallardan, marketlerden ve fırınlardan aldığımız ekmeklerin neden üzerilerinde tek bir çizgi vardır hiç düşündünüz mü? Bu tek çizginin ne gibi bir manası vardır?

Bazı kişilerin ekmeğin en sevdiği kısmı olan o çıtır çıtır olan kısmı anlatan tek çizgi hikayesini okuduğunuzda çok şaşıracaksınız.

Rivayet odur ki ekmeklerin üzerilerine çizilen tek çizginin esası yüzyıllar öteye dayanıyor. Orhan Gazi, Bursa’yı fethettikten sonra Uludağ’ın eteklerindeki fırıncıları gezmeye ve denetlemeye çıkmış.

Ekmekleri incelerken ekmeklerin üzerilerine üç çizgi çekildiğini görmüş. Fırıncıya ekmeklerin üzerinde neden 3 çizgi olduğunu sorar.

Fırıncı ‘Biz Hristiyanız. Yediğimiz ekmek Tanrı, oğul ve kutsal ruhu hatırlatsın diye ekmeklerin üzerine 3 çizgi çekeriz’ der.

Orhan Gazi bu durumdan çok etkilenir ve bir ferman yayınlayarak ‘Bundan sonra bütün Müslüman fırıncılar, Allah’tan başka ilah olmadığına işaret etmek için ekmeğin üzerine bir çizgi çeke’ diye buyurur.

Bu fermandan sonra bütün Müslüman fırıncılar ekmeklerin üstüne tek çizgi çekmeye başlar. O gün bugündür ekmekler fırınlarda böyle pişer. Sabah uyandığınızda sofranızda bulunan o sımsıcak ekmekler ve sağlığınız, huzurunuz hiç eksik olmasın.

ORHAN GAZİ KİMDİR?

Orhan Gazi, Babası Osman Gazi’den 16.000 km² olarak aldığı devleti, oğlu I. Murad’a 95.000 km² olarak bırakmıştır.

Orhan Bey, 1281 sesinde Söğüt’te dünyaya geldi.

Çocukluğu ve gençliği hakkında fazla bilgi olmayan Orhan Bey, babası Osman Gazi’nin vefatı üzerine, ulema ve hanedan mensuplarının yaptığı topantıda, askeri başarılarından dolayı padişahlığa getirildi. Başta kardeşi Alaaddin Bey’in padişah olmasını isteyen Orhan Bey, kardeşinin kabul etmemesi üzerine tahta gelmiştir.

Orhan Gazi’nin hükümdar olduktan sonraki ilk seneleri, Anadolu üzerine yaptığı akınlar ve fetihler ile geçmiştir. Beyliği sırasında bütün diğer Anadolu beylikleri gibi İran’da kurulu İlhanlılar’ı metbu sayıp yıllık vergi ödemekte devam etmiştir. Diğer yandan da Bizans topraklarına yönelik akınlar ve fetihlerle, Osmanlı Beyliği daha da güçlenmiştir.

Osmanlı’nın Marmara denizi sınırına ulaşması, Orhan Gazi’nin 1321 senesinde Mudanya’yı feth etmesiyle gerçeklemiştir.

1323 senesinde Gebze’de kendi adına Camii yaptıran Orhan Gazi’nin 1326’daki hedefi ise Bursa olmuştur. Önce Orhaneli kalesini almışi sonra Bursa hisarını kuşatma maksadıyla Pınarbaşı civarında karargah kurmuştur. Bu sıralarda Abdullah Mihal Gazi’nin başarılı diplomatik görüşmeleri hasebiyle, Evranos kaleyi savaşsız teslim etmiştir.

Bazı bulgu ve belgeler Bursa’nın fethinin 6 Nisan 1326’da gerçekleştiğini zikretmektedir.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER