Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Fırına girdiğimde henüz taze ekmek çıkmamıştı, etrafta ekmek görünmüyordu.

Devamını Oku…
19 Kasım 2017 - 5:43 'de eklendi ve 720 kez görüntülendi.


Fırına girdiğimde henüz taze ekmek çıkmamıştı, etrafta ekmek görünmüyordu. Eski bir arkadaşım olan fırıncı şöyle dedi: “Biraz bekleteceğim seni ağabey. Birazdan çıkacak ekmekler” Sandalyeye oturup beklemeye başladım, o anda içeriye yaşlıca bir amcanın girdiğini gördüm.

Oldukça yaşlanmış, sakalları beyazlamış, yüzünden yorgunluk akmasına rağmen mütebessim çehresini takınmıştı. Fırıncıya: “nerede benim ekmekler, ikizlerim acıkmıştır” dediğini duydum.

Fırıncı arkadaşım tezgahın altından dünden kalan bayatlamış ekmeklerden 3-4 tane çıkarıp amcaya verdi. Ben de o esnada sandalyemi amcaya vermiştim oturması için, tezgahın yanına yaklaşmıştım ve arkadaşmıma sordum: “Niçin taze ekmeklerin çıkacağını söylemiyorsun? Az sonra çıkacak demiştin ya”

Fırıncı cevaben: “bayat ekmekleri kendisi alıyor. Çok fakir bir amca, bayat ekmekleri ona yarı fiyatın satıyorum.” “Kim bu adam?” diye merakla sordum.

Fırıncı cevaben: “kendisi Kore gazisi. Oğlu ve oğlunun eşi trafik kazasında vefat etmişler. İkiz torunları var. Onlara da bu adam bakıyor. Yıllardır. Maaşı da çok az. Öyle geçinip gidiyorlar.”

Fırıncının anlattıkları içimi öyle acıtmıştı ki, hemen bir şeyler yapmak istedim. Fırıncıya yavaşça şöyle dedim: “Paranın geri kalanını ben vereyim, bari bugün taze ekmek alsın götürsün torunlarına”

Fırıncı tamam dedi. Az sonra fırından yeni çıkan taze ekmekleri amcanın poşetine doldurmaya başladı ve amcaya şakavari bir şekilde takıldı:
“Bugün şanslı günündesin amca.

Çocuklara pasta gibi ekmek götüreceksin” Yaşlı Kore gazisi amca, öyle mutlu oldu ki, ekmekleri kucaklayıp göğsüne bastırdı ve kapıdan çıkarken dönüp bana şöyle dedi:
“Allah senden razı olsun oğlum. Bugün ikizlerin doğum günüydü.”

Bu hikayeden çıkarmamız gereken ders: İnsan azla yetinmeyi bilir elbette. Lakin çevresindeki insanların çok’a sahip olmalarına rağmen, fakire, düşküne yardım etmemeleri ne üzücüdür.

O fırıncı elbette paranın üstünü almadan da amcaya taze ekmek verebilirdi, hem de her gün. Lakin o ticaretini düşünmeye devam etti. Biz de kendimize soralım ve etrafımıza iyi bakalım… Etrafımızda kaç tane o amca gibi insan var? Ve biz onlara yardım mı ediyoruz yoksa görmezden mi geliyoruz?

Okuduğunuz için teşekkürler. Beğendiyseniz arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER