Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Fatih sultan Mehmed İstanbul’u fethettikten sonra, ilk cuma namazı için Ayasofya’nın camiye çevrilmesini emretmiş…

Devamını Oku…
28 Şubat 2018 - 10:30 'de eklendi ve 310 kez görüntülendi.


AYASOFYA’DA İLK CUMA NAMAZI; “Fatih Sultan Mehmet İstanbulu fethettikten sonra, ilk cuma namazını Ayasofyada kılmak için kilisenin derhal camiye çevrilmesini emretmiş, ordudaki ustalar kısa sürede Ayasofya Kilisesini, Büyük Fetih Camiine çevirmişler ve Cuma namazına hazırlamışlar. Cemaat toplanmış. Fatih Sultan Mehmet etrafındakilere:

– Aranızda ikindi namazının sünnetini hiç kaçırmayan var mı diye sormuş. – Eğer ikindi namazını kaçırmayan varsa bütün cemaatin başına o geçecek ve imamlığı o yapacak, demiş.

Herkes büyüklere bakmaya başlamış. Fatih Sultan Mehmet’in orada bulunan lalası da diğer âlimlere ve en son da Akşamseddine bakmış. Ama herkes başını yere eğmiş. Akşamseddin bile başını yere eğmiş ve:

– Bir keresinde evime misafir geldi. Misafirleri kıramadığım ve çok meşgul olduğum için ikindi vakti kerahete girdi. Hayatımda sadece bir kez ikindi namazının sünnetini kılamadım, demiş.

Akşemseddinin bu sözü üzerine Fatih Sultan Mehmet: – Ben hayatımda hiç ikindi namazının farzını ya da sünnetini kaçırmadım, demiş.

Bunun için de oradaki heyet tarafından İstanbulun fethinden sonra Ayasofyada kılınacak ilk Cuma namazına imamlık yapmaya Fatih Sultan Mehmet layık görülmüş.Yani hem padişah olduğu için hem de o ana kadar savaşın arasında ikindi namazının sünnetini kaçırmadığı için imamlığa geçmiş.

Fatih Sultan Mehmet imamlığa geçtikten sonra namaza başlamak için tekbir getirir ama hemen sonra durur ve sağına soluna selam vererek namazı bozar.

Sonra tekrar tekbir getirir ve tekrar durur sağa sola selam vererek namazını bozar. Üçüncüsünde de tekbir getirdikten sonra ellerini bağlar ve ilk Cuma namazını kıldırmaya başlar.

Cemaatten bazıları: ‘Padişah büyük kibre girdi, o kibrinden dolayı namazı başlatamadı’ diye düşünür. Namaz kılındıktan sonra Fatih Sultan Mehmet’e namazı neden üç kere bozduğunu sorarlar. O da:

– İstedim ki namaz sırasında bana ve bütün cemaate Kâbe görünsün, yani biz Kâbenin önünde namaz kılalım. Bu niyetle birinci tekbiri getirdim fakat Kâbe görünmedi. İkincisinde de tekbir getirdim Kâbe görünmedi. Fakat üçüncüsünde tekbir getirdim ve Kâbe gözümün önünde belirdi, demiş.

Bunun sebebini bir de Akşemseddin Hazretlerine sormuşlar, o da bu hadiseyi şöyle anlatmış: – Padişahımız üç defa tekbir getirdi. Birinci tekbirde baktım ki, Ayasofyanın yönü kıbleye bakmıyor. İçimden, ‘İnşallah bir yanlış yapmayız’ dedim. İkinci kez tekbir getirdi, tekrar namazı bozdu, namazı bozduğu için sevindim.

Üçüncü tekbirde yine içimden: ‘İnşallah namazını bozar’ dedim. Fakat o an bana manevi âlemde cemaatin en arka safı gösterildi. En arka safta, bir kişilik yerin eksik olduğunu gördüm. Bir an baktım ki Hızır Aleyhisselam, o bir kişilik yere doğru saf tutmak için gelirken terledi, o sırada direğe parmağını soktu. Ve Ayasofyanın yönünü kıbleye doğru çevirdi…” (Adnan Öksüz, Milli Gazete, 01 Haziran 2016)Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER