Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Fatih sultan Mehmed İstanbul’u fethettikten sonra, ilk cuma namazı için Ayasofya’nın camiye çevrilmesini emretmiş…

Devamını Oku…
28 Şubat 2018 - 10:30 'de eklendi ve 135 kez görüntülendi.


Fatih sultan Mehmed İstanbul’u fethettikten sonra, ilk cuma namazı için Ayasofya’nın camiye çevrilmesini emretmiş, ordudaki ustalar kısa sürede Ayasofya’yı, Büyük Fetih Camii’ne çevirmişler ve cuma namazına hazırlamışlar.

Cemaat toplanmış Fatih Sultan Mehmed etrafındakilere “Aranızda ikindi namazının sünnetini hiç kaçırmayan var mı?” diye sormuş. “Eğer kaçırmayan varsa bütün cemaatin başına o geçecek ve imamlığı o yapacak” demiş.

Herkes büyüklere bakmaya başlamış. Fatih Sultan Mehmed’in orada bulunan lalası da diğer alimlere ve en son da Akşamseddin’e bakmış. Ama herkes başını yere eğmiş. Akşamseddin bile başını yere eğmiş ve:

“Bir keresinde evime misafir geldi. Misafirleri kıramadığım ve çok meşgul olduğum için ikindi vakti keraate girdi. Hayatımda sadece bir kez ikindi namazının sünnetini kılamadım” demiş.

Akşemseddin’in bu sözü üzerine Fatih Sultan Mehmed: “Ben hayatımda ikindi namazının farzını ya da sünnetini hiç kaçırmadım” demiş.

Bunun için de İstanbul’un fethinden sonra Ayasofya’da kılınacak ilk cuma namazına imamlık yapmaya Fatih Sultan Mehmed layık görülmüş.Yani hem padişah olduğu için hem de o kadar savaşın arasında ikindi namazının sünnetini hiç kaçırmadığı için imamlığa geçmiş.Cuma için tekbir alyor.Bütün ordu teba arkasında. Herkes ulvî bir sesle tekbir alıp, ellerini bağlıyor.
Mehmed, birden selâm veriyor. Sonra bir daha tekbir alıyor. 300 bin kişi bir daha tekbir alıyor!
Sultan, sonra yine selâm veriyor; tekrar tekbir alıp, üç tekbir de namazı kıldırıyor.

Cemaatten bazıları: “Padişah büyük kibre girdi o kibrinden dolayı namazı başlatamadı” diye düşünmüş ve öyle de konuşmaya başlamışlar. Namazdan sonra bu sözler kulğına gelen Hocası Ak Şemseddin talebesi olan Sultan’a:

“İstanbul’u fethettim diye kibre kapılıp, namazı 3 kerede mi kıldırırsın” diyor. Fatih dönüyor hocasına, diyor ki: “Hocam eğer bu sitemin olmasa idi, söylemeyecektim. Birinci tekbir de aklıma girdi.

Bu caminin yönü kıble değil, selâm verdim. Sonraki tekbir de yine evham geldi, tekrar selâm verdim; üçüncü tekbiri alırken, Kâbe bütün ihtişamı ile önümde belirdi. Rahatladım ve namazı kıldırdım”

Bunun üzerine Ak Şemseddin de Fâtih Sultan Mehmed’e şunları söylüyor: “Bende, sen bunu anlatmasa idin, asla anlatmaz idim. Sen birinci tekbiri alınca eyvah, buranın yönü kıble değil yetiş Allah’ım imdâda dedim, sen selâm verdin.sen selam verince rahatladım.

İkinci tekbir de yine Allah’a yalvardım, sen selâm verince yine rahatladım. Sen üçüncü defa tekbir alır iken, Hızır (as) geldi, parmağını terler direğe sokup camiyi kıbleye çevirdi ve dedi ki: “Allah bize fethi müyesser eyledi .”

Böylece padişah üçüncü kez tekbir getirdikten sonra Kabe’yi tam karşısında gördü, bir daha selam vermedi ve böylece İstanbul’un fetih etinden sonraki ilk cuma namazını kıldırdı.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER