Hayret Türkiye

Evinde Özel Önlemler Alındı! Evine Alarm Sistemi Kuruldu…

“Yurt dışına Kaçıracaklardı…”

Evinde Özel Önlemler Alındı! Evine Alarm Sistemi Kuruldu…
11 Ocak 2018 - 11:04 'de eklendi ve 358 kez görüntülendi.


Evinde özel önlemler alındı! alarm sistemi kuruldu.. ” Yurt dışına kaçıracaklardı…” Öyle bir şeye merak sardı ki… Ege Bölgesi’nde bulunan antik kentlerin hemen hemen hepsinin sikkesi bulunuyor…

Manisa’da yaşayan  sosyal bilgiler öğretmeni Tunay Demran, öğretmenlik yaptığı senelerde öğrencilerinin ona  getirdiği sikkelere merak sarıp, koleksiyonerliğe başladı. 20 sene gümüş, bronz ve altın sikke topladı.

Demran, “Koleksiyonerlik hikayem merakla başladı. Elimde sikkeler birikmeye başladı. Bunların resmiyete dökülmesi gerekiyordu, müzeye başvurdum. Fakat müzedekiler, ‘Bu zengin işi, epey paran olması gerekiyor’ deyip, bana soğuk baktılar. Kendi evim değildi, evim kiraydı. ‘Korunaklı olması, alarm kurulması gerekiyor’ dendi.

3’üncü senenin sonunda yeniden kendi evime taşındığımda başvurdum ve belgemi aldım. 253 sikke topladım. Ege Bölgesi’nde bulunan antik kentlerin hemen hemen hepsinin sikkesi var. Bölgemizde çok fazla antik kent var ve dünyadaki darphanelerin büyük bir kısmı Ege Bölgesi’nde bulunuyor”

“Sikkeler Arkaik, Klasik ve Helenistlik döneme ait olarak ayrılır. Roma, Bizans ve Ortaçağ sikkelerinden elimde var. Bu eserler bizim elimizde korunuyor, fakat pek gün ışığına çıkmıyor. Ben bu eserlerin gün yüzüne çıkmasını istiyorum. Manisa’nın tarihi burada yatıyor. Burada 2 bin 500 yıllık sikkeler var”  Demran, “Epey bir paramız gitti.

Kaçak olarak bulunan eserler olduğu için müze bize, ‘Ne kadara aldın? Kimden aldın’ diye sormuyor. Ancak nereden bulunduğunu yazıyorsun ve müzeye müracaat ediyorsun. Aldığın eseri mutlaka kayıt altına aldırmak zorundasın. Eşim, ‘Para etmeyen sikkeleri niye topluyorsun’ diyor. Ama gerçekten bunlar tarihi değer” dedi.Demran, “Evde, özel önlemler alıyoruz. Her yerimiz kitli. Alarm sistemini kurduk, kasalarda muhafaza ediyoruz. Ama hırsıza kilit dayanmaz. Gerekli önlemleri almazsan hırsızlık olduğu zaman belge iptaline gidiliyor.  Mutlaka istenen fiyatın yarısını söyleriz. Bu bir kuraldır. İlk gördüğümde merakla inceliyorum ama bu merakı, heyecanı belli etmemek lazım. Eğer bunu hissettirirsek fiyatlar yükselir”

“Eğer bu sikkeleri ben toplamasaydım bugün burada olmayacaklardı. Roma Dönemi öncesinden en son Osmanlı padişahlarına kadar olan sikkeler yok olacaktı. Nereye gidecekleri de belli değildi. Yurtdışına bunlar misyonerler tarafından götürülüyor ve orada açık artırma ile çok yüksek fiyatlara satılıyor.

Türk halkı olarak defineye karşı ilgimiz var. Herkes define peşinde. Herkes korkmadan bulduğu eseri müzeye götürsün. Müzede komisyon tarafından değerlendiriliyor, fiyat biçiliyor. Ücreti de alınabiliyor. Bulunan eserleri yabancılar yerine bizim gibi koleksiyoner belgesi olanlara versinler ya da müzeye teslim etsinler” dedi.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER