Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Eşle içilen kahve huzurdur.Köpüklere güven karışır, dudağının kenarına hafif bir tebessüm kondurur.

Devamını Oku…
12 Ocak 2018 - 5:52 'de eklendi ve 500 kez görüntülendi.


Eşle içilen kahve huzurdur. Köpüklere güven karışır, dudağının kenarına hafif bir tebessüm kondurur. Bir fincan kahveye saklanmıştır o tatlı muhabbet, beraber içilir, diller konuşur. Sevgi müebbet, diller yorulursa, kalpler konuşur.

Çayın kalabalıkla arası iyidir, muhabbeti kuvvetlidir. Oysa kahve, ya yalnızlık ister ya da sevdiğini. Anneyle içilen kahve güçtür. Köpüğünde anne şefkati vardır, telvesinde hayatın yorgunluğu. Bir fincandaki kahve gibidir hayat.

Bazen tatlı bazen değildir. Önemli olan kahvenin tadı değil zaten, onu kiminle içtiğinizdir. Tek başına balkonda içilen kahve bazen yalnızlıktır, acıdır tadı, köpüğüde, telveside gözyaşı kokar. Bazen de alıp kahveni eline camdan dışarı bakarsın ve bunların ne kadar değerli olduğunu hatırlarsın, çünkü bir gün kaybedebilirsin.

Baba ile içilen kahve sevgidir. Az şekerli,hep benim ol’dur telvesi. Kahve acı aslında sevgi saklı adında, acı tatlanır çünkü muhabbet var tadında. Beklemediğin bir anda gelen kahve başkadır. Isıtıverir içini. Aldanma kahvenin kara rengine, benzemez hiç gecenin zifirine, bu yüzden mutluluk çöker yüreğine dost dosta ikram ettiğinde.

Dostlarla içilen kahve neşedir. Kahkahalar köpükler üzerinde yüzer. İçilir kahveler, söylenir sözler, bazen asılır bazen gülüşür yüzler, ateşte kor olur küllenir közler, dostluğa yakılır, nameler, övgüler; neler dediler, neler söylediler ve dinlerler, duymaya hacet yok; yeter ki gönül ver.

Yorgun olduğunda içtiğin kahve hafifletir yorgunluğunu alır. Seni kendine getirir, unutturur günün ağırlığını. Kahve aynı kahvedir belki. Köpüğüyle, dumanıyla, rengiyle aynı kahvedir ama içilen kahveler ruhun süzgecinden geçer ve tadı değişir.Her kahve aynı değildir bu yüzden. Bir fincan kahve insanları tatlı sohbetlere sürükleyen ve aralarında dostluk bağları sağlayan en ayrıcalıklı içecektir. Kahveyi özenle seçtiğiniz insanlarla içmek isteyerek adeta ruhunuzu ısıtmak istersiniz.

Kahvedaşınızla öyle sohbetlere dalarsınız ki bitmemesi için adeta küçük yudumlarla içersiniz. Kahvenizi yudumlarken gönülden gönüle sayısız köprüler kurulur.

Ruhunuzu tarifsiz bir sıcaklıkla ısıtırsınız. Yani aslında kahve bahane; muhabbetse şahanedir. “Gönül ne kahve ister ne kahvehane.Gönül muhabbet ister kahve bahane” demiştir atalarımız.

Okuduğunuz için Teşekkür ederiz. Okursanız sadece siz faydalanırsınız fakat paylaşırsanız herkes faydalanır. Lütfen 1 kez paylaşın…Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER