Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Eski zamanlarda ülkenin birinde çok farklı sıradışı bir kral yaşarmış.

Devamını Oku…
02 Haziran 2018 - 16:11 'de eklendi ve 1393 kez görüntülendi.


Doğruluk Hazinesi; Eski zamanlarda ülkenin birinde çok farklı sıradışı bir kral yaşarmış. Çok ilginç beklenmeyen, tahmin edilemeyen icraatları olurmuş. Bazen çok yumuşak ağırbaşlı sevecen duygusal, bazende çok sert öfkeli ve acımasız olurmuş.

Bazen ahıra iner seyislerle beraber atları tımarlar, bazen mutfağa gider ahçılarla beraber yemek yapar, bir davet verir ikramları kendi eliyle yapar. Kısacası tahmin edilemeyen enteresan bir adammış.

Halkla içiçe yaşamayı sever sıksık halka açık şölen yarışmalar düzenler tebasıyla beraber eğlenirmiş. Vezirler bu olanlardan hoşnut olmasalar da ne yapacağı belli olmayan kralın etrafında pervane olur gönlünü hoş tutmaya çalışırlarmış.

Kralın bu kadar neşesine karşın çirkin mi çirkin bir karısı varmış, bazen vakitsiz görüp korkanlar elindekileri atıp kaçanlar, bayılanlar olurmuş.

Böyle bir olayın ardından canı sıkılan karısının gönlünü almak için ülke çapında bir yarışma düzenleyip kraliçeyi memnun edecek şiir yazana büyük ödül vaat edip ilan ettirmiş.

Bunu duyanlar kraliçeyi öven onu dünya güzeli ilan eden şiirler mersiyeler yazmaya başlamışlar. Gün gelmiş tüm şairler sarayda halkın da önünde övgü dolu şiirlerini okumaya başlamışlar.

Lakin herkesin gözü kraliçedeymiş, o ise okunan yalan dolu şiirlerin hiçbirini beğenmemiş ve memnuniyet göstermemiş. Son olarak genç bir şair sözü almış ve şiirini okumaya başlamış.

Görünce bayıldı hizmetkarlar ve sayısız muhafız, Bu sözlerle ayrılamam buradan cazasız
Dünyayı gezdim görmedim böylesi bir çirkinlik, Lakin yüzde değil kalptedir aranan güzellik
Ödül için yalana minnet edemem, Doğruluk hazinemdir başka söz edemem.

Kral vezirler teba, herkes şoka girmiş bune cüret diye. Kral ayağa fırlamış ” ey gafil, derhal vururn boynunu şu densizin “diye Kraliçe devreye girmi,ş yüzü gülmeye başlamış, kral dahil herkes şaşırmış.

Kraliçe şiiri çok beğendiğini, gerçekleri bir tek onun dile getirdiğini söyleyip onu tebrik etmiş ve onu birinci ilan etmiş. Ödülü alan genç bu vesileyle nerede olursa olsun doğruluğun bir hazine olduğunu herkese göstermiş olmuş.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER