Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Eski zamanlarda köyün birinde ahaliden ileri gelen bir zât vefat etmiş. Köylüler duyar duymaz cenaze evinde toplanmışlar.

Devamını Oku…
18 Mart 2018 - 16:49 'de eklendi ve 3604 kez görüntülendi.


Buyurun Cenaze Namazına: Eski zamanlarda köyün birinde ahaliden ileri gelen bir zât vefat etmiş. Köylüler duyar duymaz cenaze evinde toplanmışlar. Merhumun arkasından ağlayıp sızlayanlar, övüp yâd edenler.

Derken akılları başlarına gelmiş. Cenazenin bir an önce kaldırılması defnedilmesi lazım. Herkes birbirini yüzüne bakıyor. Köyden hoca gideli neredeyse bir sene olmuş caminin kapısı açılmayalı ona keza. Eeee ne olacak şimdi, ne adap bilen var ne yol yordam.

Şimdiye kadar hoca yapmış bunlar bakmış. Koşmuşlar köyün güngörmüş kişisinin yanına ne yapalım, sen bu işi yaparsın gün görmüş adamsın diye.

Adam söyle sakalını sızavlayıp “Cenaze ortada kalacak değil ya, kefenlerım, kıldırırım namazını da, lâkin bir hoca olsa daha iyi olurdu” derken ayda bir köye gelen çerçinin sesi duyulur.

Çerçi bakar millet toplanmış herkesin suratı asık anlar can sıkıcı bir durum olduğunu, sorup öğrenince; “Çok ekmeğini yedim rahmetlinin, ilahi takdir iyi ki gelmişim, sonradan duysaydım cenazesine yetişemedim diye üzülürdüm” deyip sesli bir şekilde üç ihlas bir fatiha okumuş.

Gün görmüş köylü de çerçiyi överek başlamış söze; “Bakmayın siz onun çerçilik yaptığına, asıl mesleği o değildir, ne mübarek adamdır, lâkin belli etmez” diyerek çerçiye dönmüş “Şimdi rahmetlinin yedirdiklerinin hakkını vermenin tam sırasıdır” demiş.

Köylünün gözleri parlamış, hocayı gökte ararken yerde bulduk misali çerçiye bir hürmet bir hürmet. Hoca torunu çerçinin çok hoşuna gitmiş eski görüp bildiklerini düşünüp “yaparım elbet” demiş.

Cenaze sahibi “Aman hocam bir an önce başlayalım defin işine” demiş. Çerçi hoca cesaretini toplayıp başlamış işe. Gördüğü bir iki cenazeden aklında kalanlarla bir güzel yıkamış gusül abdestini aldırmış.

Üç kefen çıkacak bezle sarmış sarmalamış mevtayı yaprak sarması gibi. Cenaze getirilmiş cami avlusuna. Tam namaza başlayacak birisi ” hocam uzun zamandır kılmadık, cenaze namazını bir tekrarlasanız” demiş.

Çerçi hoca kınar gibi bir tavırla cemaate bakıp başlamış namazı tarif etmeye ” Ey cemaat cenaze namazı iki rekattır, okunur her rekatında fatiha, bir rüku iki secde var bu namazda” diye açıklamış.

Köylüler uyup hocaya kılmışlar namazı ve cenazeyi mezarlığa getirmişler. Sırt üstü yatırıp, tahtaları dizip örtmüşler üstünü.

Hoca 3 ihlas 1 fatiha okumuş amma cemaat telkin için bekliyor ve dağılmıyormuş; “Telkin mevtaya sorgu meleklerinin sorularını hatırlatan bir kopyadır, ihtiyacı olan varsa o da kalıp dinlesin” deyince cemaat dağılmış.

Çerçi hoca vermiş telkinini şu mısralarla; Ey fani sorarlarsa Rabbini, Sen söyle dünyadaki halini Onlar sormazlar bir daha, Ne peygamberini ne dinini Olur mezarın nur-u pür, Balyozlar gelir gümbür gümbür Kimse duymasa da sesini, Sen bağırırsın gür gür

Çerçici pek sevmiş yeni mesleğini, vaat etmiş köylülere her cenazede köylerine gelmeyi. Bir sürü hediyeler vermişler ikramlarda bulunmuşlar.

Giderken güngörmüş adama uğramış, “Senin sayende bu yaşta yeni bir mesleğim daha oldu” deyince, adam gülerek cevap vermiş “Böyle cemaate senin gibi hoca çok bile”



Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER