Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Eski zamanlarda bir adam kendi boş hayatı sebebiyle olsa gerek…

Devamını Oku…
31 Aralık 2017 - 5:19 'de eklendi ve 473 kez görüntülendi.


Eski zamanlarda bir adam kendi boş hayatı sebebiyle olsa gerek, hayatın anlamının ne olduğuna takmış kafayı ve cevap aramaya başlamış. Bulduğu hiç bir cevap onu tatmin etmemiş ve aradığı cevabı bulmak niyetiyle sormaya devam etmiş.

Ama aldığı cevaplar da yine ona yetmemiş. Fakat mutlaka bir cevabı olmalı diyormuş. Önüne gelen herkese bunu sormaya devam etmiş. Köy, kasaba derken bütün ülkeyi dolaşmış nafile.

Tam umudunu yitirmişken yolu bir köye düşmüş, orada konuştuğu insanlar ona,”Şu karşı ki dağları görüyor musun, işte orada yaşlı bir bilge var, istersen bir de ona git sor, belki o sana aradığın cevabı verebilir” demişler.

Uzun ve zorlu bir tırmanış sonunda bilgenin yaşadığı eve ulaşmış adam. Kapıdan içeri girmiş ve bilgeye heyecanla hayatın anlamının ne olduğunu sormuş. Bilge de adama bir soruyla cevap vermiş “Bir körle senin arandaki fark nedir?”

Adam cevap vermiş “Ben her şeyi görürüm ama kör olan göremez”.Bilge tekrar sormuş “Peki bakmakla görmek arasında fark var mıdır?”. Adam biraz düşünmüş “ikiside aynı şey demiş.” Bilge sana sorduğun sorunun cevabını söylerim ama önce bir sınavdan geçmen gerekiyor demiş.

Bilge küçük bir kaşık vermiş adamın eline ve içine de silme bir şekilde zeytinyağı doldurmuş. “Şimdi çık ve bahçede evin etrafından bir dolaş tekrar buraya gel, yalnız dikkat et kaşıktaki zeytinyağı eksilmesin eğer bir damla eksilirse kaybedersin”. Adam gözü kaşıkta bahçeyi çıkıp turlayıp gelmiş.Bilge bakmış “Evet, demiş kaşıkta yağ eksilmemiş, peki bahçe nasıldı?” Adam şaşırarak”Ama demiş ben kaşıktan başka bir yere bakamadım ki.” Şimdi tekrar bahçeyi dolaşıyorsun kaşık yine elinde olacak ama bahçeyi inceleyip gel, demiş bilge.

Adam tekrar bahçeye çıkmış gördüğü güzelliklerden büyülenmiş muhteşem bir bahçedeymiş çünkü. Geri geldiğinde bilge, adama bahçenin nasıl olduğunu sorunca gördüğü güzelliklerden büyülendiğini, az önce nasıl fark etmediğine olan şaşkınlığını anlatmış adam.

Bilge gülümsemiş , “Ama kaşıkta hiç yağ kalmamış” demiş ve eklemiş,”Hayat senin bakışınla anlam kazanır. Sadece bir noktayı görürsen hayatın akıp gider sen farkına varmazsın. Ya da görebileceğin tüm güzelliklerin tam ortasında hayatı yaşarsın, akıp giden hayatın işte o zaman anlam kazanır. İşte bakmakla görmek arasındaki fark budur. Hayatının anlamı senin bakış açında gizlidir.”Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER