Hayret Türkiye

Eşinizin Size Söylemeyip Anlamanızı Beklediği 7 Şey…

Eşinize nasıl davranırsanız eşiniz de size öyle davranacaktır…

Eşinizin Size Söylemeyip Anlamanızı Beklediği 7 Şey…
13 Ocak 2018 - 10:22 'de eklendi ve 8087 kez görüntülendi.


Eşinize nasıl davranırsanız eşiniz de size öyle davranacaktır…  Erkeklerin çoğunluğu kadınları anlamakta oldukça zorlanıyor. Senelerce beraber hayat geçirdikleri eşlerine dahi… Bir dakika öncesine kadar her şey yolundayken  bir anda bakmışsınız çocuk  gibi ağlamaya başlamıştır.

Herhangi bir konu hakkında şikayette bulunduğunda ve biz de problemin çözmeye çalıştığımızda hala tatmin olmuyordur. Evli kaldığım seneler boyunca anladım ki eşimin bana söyledikleri değilde, daha çok söylemedikleri hakkında endişelenmeliyim.

Her şeyden önce sevgi gösterilmesini  istiyordur. Kadınlar  eşlerine daha az saygı duyuyorsa kocası da daha az sevgi gösterecektir. Ve kocası bir kadına az sevgi gösteriyorsa, karısı da ona daha az saygı gösterir.

Ve bu olumsuzluk böyle devam edip gider. Bu döngü bitmeden önce durdurmalısınız. Eşlerinize sevgi gösterin. Eşiniz bu duyguyu sizden görmek istiyor. Onu kusurlarına ve hatalarına rağmen sevin. Ve Allah’ın izniyle, o da sizi kusurlarınıza ve hatalarınıza rağmen saygı gösterecektir.

Hemen hemen her gün tekrarlayan işler. Günler geliyor, günler geçiyor. Yalnızca bunalmamış  yorulmuştur da. Sizinle ilgilenmenin haricinde evin ve evlatlarının da bakımını üstlenmesi gerekmekte. Her gün bu şeyleri  yapamam gerektiğini  hayal ettiğimde dahi kaçıp bir yere sığınasım geliyor. Sıradan müslüman bir ev kadının ne  hissettiğini anlayabiliyorum…

Ve çalışan hanımları da unutmamak lazım. Pek çok müslüman hanım evi çekip çevirmesinin  yanı sıra ayrıca tam zamanlı bir işte  çalışmak zorundadırlar. Dolayısıyla kardeşlerim, Allah rızası için eşlerimizin kendilerini özel hissetmelerini sağlayalım. Eşinizi rahatlatın. Onu bazen gezmeye çıkarın. Sürpriz bir yemek… En sevdiği herhangi bir şey  alın. O monotonluğu kaldırmak için arada dahi olsa ne olursa olsun, küçükte bir şeyler yapın.Takdir. Bunu hemen hemen  herkes ister. Hiç kimse yaptığı herhangi çalışmanın boşa gittiğini ya da daha fenasıyla; sanki zaten önemli değilmiş  gibi algılanmasını istemez. Karınız sizin kirli kıyafetlerinizi temizlemek zorunda değildir. Yemek  hazırla mecburiyetinde de değil. Ama yapıyor bunları öncelik sırasında en başa koyuyor: Çocuklarla ilgileniyor.

Çalışıyor ya da okuyor. Daha iyi bir Müslüman kadın olmak için uğraşıyor. Hanımınız sizi ve aileyi ayakta tutmak için gösterdiği çaba takdir edin müteşekkir olun. En basit şekliyle“teşekkür ederim demek başlangıç yapabilirsiniz.

Eşinizle başka hanımlar  hakkında konuştuğunuz zaman dikkat etmelisiniz. Hanımınızı kesinlikle başka bir kadınla kıyaslamayın!  Hele de onu eski ya da  diğer eşinizle kıyaslamayın. Bütün hayatınızın merkezinde bulunduğunu bilmek ve buna inanmak ister.

Ona kendini  öyle hissettirin. Efendimiz  (s.a.v) eşleri bile birbirlerini kıskanmışlardır. Aişe (r.a) hayatını kaybetmesine  rağmen Hatice’yi (r.a) kıskanmıştır. Aynı kıskançlığı karınızdan bekleyin ve buna saygı duyun.

Hanımların çok konuşmayı  sevdikleri gibi bir safsata vardır. Bu kesinlikle  yanlış. Evet erkek olsun kadın olsun bazı kişileri hiçbir biçimde memnun edemezsiniz. Ne yaparsanız yapın onlar hemen hemen her şeye kusur bulurlar. Gelin şu hadisi şerif-i hep birlikte hatırlayalım:

Ibn-i Abbas’tan (r.a) buyuruyor: Efendimiz (s.a.v) buyurdu ki: “Bana cehennem gösterildi ve oranın da ehlinin kadınlar olduğunu gördüm.” Ashab “Neden ya Rasulallah?” diye sorulduğunda dedi ki: “Onlar kocalarına karşı vefakar davranılmasına karşı nankördürler.

Siz onlara tüm hayatınız boyunca iyi davransanız bile daha sonra sizden hoş şey gördükleri zaman; ‘Ömrüm boyunca senden hiçbir hayır görmedim!’ derler.” (Buhari, 1052) Evet hanım kardeşlerim, eşinizin sizin için yaptıklarını memnuniyetsizlikle karşılarken iki kez düşünün. Ama genel olarak kardeşim, sen de onun (karının) susmasını zorlaştırıyorsun.

Belki de sen devamlı hanımında bir eksiklik  arıyorsundur ve artık o da senin eksik taraflarını aramaya ve bulmaya başladı? Belki de (gerektiği kadar) çalışmıyorsundur  da eşiniz  çalışmak zorunda kalıyor? Belki de siz  o kadar da  harika  bir adam değilsin?  Yani  kendinizi geliştirmeye ve eşiniz sizi eleştirmemesi  için daha az nedenler vermeye çalışın.

Okuduğunuz için Teşekkür ederiz. Okursanız sadece siz faydalanırsınız fakat paylaşırsanız herkes faydalanır. Lütfen 1 kez paylaşın…Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER