Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Eşim enerji tasarruflu ampullerinin bulunduğu kutuyu kazara yere düşürünce tüm cam parçaları tuzla buz olup çevreye saçıldı.

Devamını Oku…
15 Ocak 2018 - 9:16 'de eklendi ve 1544 kez görüntülendi.


Eşim enerji tasarruflu ampullerinin bulunduğu kutuyu kazara yere düşürünce tüm cam parçaları tuzla buz olup çevreye saçıldı.

Ben ise o an bütün düşüncesizliğimle büyük parçaları çıplak elle toplayıp çöpe attım ve hemen elektrik süpürgesiyle küçük parçaları temizledim. Sorun çözülmüştü ya da ben öyle sandım..

Bilim insanı falan fark etmiyor, insan bazen boş bulunup olmadık yanlışlar yapabiliyor. Aradan birkaç saat geçtikten sonra nefes alma zorluğu başladı. Anaflaktik şok (vücutta alerjen maddeler karşı oluşabilen bir reaksiyon biçimidir.

Bunlar ilaçlar, kimyasal maddeler, böcek ilaçları, polenler, yiyecekler olabilir.) belirtileri yaşıyordum. Geç de olsa anlamıştım ki ampulde bulunan gaz halindeki cıva, solunum sistemimi felç etmek üzereydi.

Sürat ile en yakın hastanenin acil servisinden giriş yaptık. Giriş işlemlerinin ardından acil doktoru geldi. Eller cepte beni tepeden tırnağa süzdükten sonra, neler olduğunu anlatmama müsaade etmeden “Eşinizle kavga mı ettiniz?” diye sordu.

Yükselen tansiyon, solunum bozukluğu, eşimdeki korkudan kaynaklanan gerginlik sayın doktorumuzda çok anlamlı bir teşhise ve tedavi kararına sebep olmuştu: Anksiyete (kaygı) atağı geçiriyor, sakinleştirici verin.Ben iyice yavaşlayan solunumumla kendimi kaybetmeden eşimin bağırdığını duydum: “Zehirlendi, nefes alamıyor, dudakları ve tırnakları morardı; ölüyor, ne anksiyetesi?.. Ne biçim hekimsiniz?”

Gerisini hatırlamıyorum. Gözümü açtığımda etrafımda 5 hekim, 4 hemşire, yüzümde de oksijen maskesi vardı. Nihayet doğrular anlaşılmış, teşhis konulmuştu: Kırılan ampullerdeki zehirli gazı soluyarak zehirlenmiştim.

En yaşlı olan hekim, elimi tutarak konuşmaya başladı: “Bakın çok ciddi bir sağlık problemiyle karşı karşıyasınız. Enerji tasarruflu ampuller aslında çok ciddi sağlık sorunu oluşturan baş belalarıdırlar.

1. Kırıldığında elinizle dokunmayacaksınız. 2. Derhal pencereleri açarak havalandıracaksınız.

3. Havalandırmanın ardından elektrik süpürgesi asla kullanmayacak, cam kırıklarını fırça ve faraşla toplayacaksınız…” Dinlerken utandım gerçekten. Kendi kendime “Biliyordum bunları ama nasıl yaptım böyle bir hatayı?” diye düşündüm.

Akciğer fonksiyon testleri ve diğer kan testlerinin ardından taburcu edildim. Hakikaten bugün sağlığıma kavuştuğum için çok şanslıyım.

O günden bu yana konunun farkında olan uzmanlar hikâyemi dinledikten sonra “Vah vah” çekip “Halkı bir an evvel aydınlatmak gerek aslında” derken yanlışları doğru bilen çok bilmişlerden “Olmaz öyle şey” diye diretenlerle de karşılaştım..

Bunları bilmediği için hayatı tehlikeye girenler olabilir onun için Lütfen 1 kez paylaşın… Bunları bildiği için 1 kişinin bile hayatı kurtulsa ne kadar iyi olmaz mı?Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER