Hayret Türkiye

Enteresan Bir Alışveriş Hikayesi

Deniz kıyısında küçük şirin bir tatil kasabası.

Enteresan Bir Alışveriş Hikayesi
27 Ekim 2018 - 19:18 'de eklendi ve 614 kez görüntülendi.


Deniz kıyısında küçük şirin bir tatil kasabası. An itibarıyla kış geliyor, hava da biraz soğuk ve dolayısıyla turistik kasaba bomboş. Sadece sezonluk çalışmayan kasabanın yerli esnafı kalmış, o da çok az sayıda.

Yaza göre nüfus yirmi kat azalmış. Pek tadı olmayan yaz sezonu sonunda alan almış, veren vermiş, giden gitmiş, kalan herkesin de birbirine ufak tefek borcu var ve biraz zor durumdalar. İş olmayınca da esnaf ne yapsın, batan kaçan alacakların peşinden koşacak halleri yok ya, ufakta olsa göz önünde olanlardaki alacaklar gündeme geliyor.

Olacak ya, kasabaya bir turist gelir ve meydandaki tek açık motele girer. Resepsiyona 5 gün kalacağını söyleyip eşyalarını bırakır. Beş günlük oda parası 250 tl’yi nakit bırakır, yemek yiyip biraz dolaşıp geleceğini, odalara bakıp beğenirse kalacağını söyler.

Motel sahibi kendinden emin kabul eder. Turist yemek için dışarı çıkınca motel sahibi hemen aldığı 250 tl’yi götürüp markete borcunu öder. Market sahibi o parayla toptancıya borcunu kapatır. Toptancı sevinçle parayı alıp kapıda bekleyen nakliyeciye borcunu verir.

Nakliyeci parayı aldığı gibi gidip benzinlik sahibine olan yakıt borcunu öder. Benzinlik sahibi de o parayla motel sahibine olan borcunu öder. Aradan geçen bir saatin sonunda turist yemeğini yemiş biraz dolaşmış ve geri gelmiştir.

Biraz mahcup bir şekilde motel sahibine planının değiştiğini ve kasabadan ayrılıp arkadaşları ile buluşacağını motelde kalamayacağını söyleyip verdiği 250 tl oda parasını geri alır, anlayışı için motel sahibine teşekkür ederek motelden ayrılır.

Sonuç olarak turistin bu ziyaretinden ortada somut hiç bir hizmet ve kazanç yoktur, hiç para kazanan da olmuyor, lakin kasaba esnafı birbirine olan borçlarından kurtulmuştur.

Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik, ders veren hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız, sayfamızı takip edebilirsiniz.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER