Hayret Türkiye

En sinsi hastalıklardan…

En şiddetli hastalıklardan ve çok sinsi hastalıktır.

En sinsi hastalıklardan…
06 Ağustos 2018 - 15:51 'de eklendi ve 1476 kez görüntülendi.


En şiddetli hastalıklardan ve çok sinsi hastalıktır. Belirtileri görülen yahut hissedilen türden değildir. Yakalandığınızda çok ciddi zararlar verir. Bu hastalığın adı “NİMETE ALIŞMA HASTALIĞI”dır.

Dört şekilde kendini gösterir; 1- Allah’ın nimetlerine alışmak. Adeta nimet
değilmiş gibi görmeye başlamak. Nimetin nimet olduğunu hissetmeyip, adeta kazanılmış, edinilmiş, doğuştan gelen hak gibi görmek.

2- Evine giren kişinin ailesini sağ salim görmeye alışması. Bunu artık kanıksayıp nimetten saymayıp, onları iyi halde görüp bunun için Allah’a hamdu sena etmemek.

3- Alışverişe gidip market arabasına dilediğini koyup ücretini ödeyerek evine dönerken nimeti vereni ve ona şükretmenin gerektiğini zerre miktar hissetmemek. Bunu gayet normal bir durum olarak görüp adeta en tabii hakkı gibi telakki etmek.

4- Her sabah güven içinde uyanıp sağlığı yerinde bir şikayeti ağrısı sızısı olmadan kalktığında Allah’a hamd etmemek.

Dikkat! Sen bu durumlardan birisini yaşıyorsan tehlike altındasın. Evine girdiğinde… Allah sana anne baba yahut eş çoluk çocuk nimeti vermişse, Sağlıklı ve iyi bir durumda isen Allah tealaya bol bol hamdet, şükret. Hayatının nimetlere alışmanı sağlanmasına izin verme.Sen hayatını bu yüceler yücesi ilaha hamd ve şükre alıştır. Nasılsın diye sorduklarında “Aynı be ne olsun” deme. Sen sayamayacağın nimetler içindesin Allah teala sana onları yeniliyor. Güncelliyor.
Hem de her gün. Sana hamd ve Şükrü de farz kılmış. Niceleri o güne senin sahip olduğun nimetlerinden mahrum başlamıştır. Nicesi güven içindeyken o gün korkarak kalkmıştır.

Nice çalışan o gün işsiz kalmıştır. Nice zengin o gün fakir düşmüştür. Nice gözü gören o gün kör olmuştur. Nice sağlıklı insan o gün sağlığını kaybetmiştir.

Nicesi o gün sevdiklerini kaybetmiştir. Sana ise nimetler yenilenmiştir. O zaman de ki: Allah’a sonsuz hamd olsun. Salih amellerle ancak O’nun nimetleri tamamlanabilir. Prof Dr. Muhammed Ratib NablusiHer gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER