Hayret Türkiye

En İyi Karpuzu Seçmenin 6 Yolu…

Bakın en iyi karpuz nasıl seçiliyormuş…

En İyi Karpuzu Seçmenin 6 Yolu…
09 Ocak 2018 - 9:14 'de eklendi ve 400 kez görüntülendi.


Bu yaz iyi bir  karpuz seçmeniz  için bir kaç tüyoyu sizlerle paylaşacağız… Pek çok kişi karpuzun dıştan bakarak içerisinin anlaşılamayacağını düşünse de birazdan sizlerle paylaşacağımız ipuçları sayesinde hem sulu hem de tatlı karpuzu kolayca seçebilirsiniz. Sıcak yaz aylarında sulu ve tatlı bir karpuzdan daha güzeli  yoktur.

Fakat karpuz seçmek pek de  kolay olmuyor. İşte bir çiftçinin sizler için anlattığı iyi karpuzu nasıl seçerken dikkat etmemiz gereken   yöntemler: Neredeyse  her karpuzda büyük ve beyaz bir bölge bulunmaktadır.

Bu lekeler aslında karpuzun toprak üzerinde beklediğindendir. Pek çok renkte olabilir. Sarı renge benzeyenleri tercih edin.Karpuzların da cinsiyetleri bulunduğunu biliyor muydunuz? Uzun ve oval karpuzlar ‘erkek’, yuvarlak karpuzlar ise ‘dişi’ olarak bilinmektedir.

karpuz nasıl secilir

‘Erkek’ karpuzlar suluyken, ‘dişi’ karpuzlar daha tatlıdır. Büyük ise  daha güzeldir diye düşünüyorsunuz muhtemelen. Fakat konu karpuz ise  öyle değil.

Karpuzu kaldırdığınızda ağır olmalı. Yoksa içinin geçmiş olduğunu belirtebiliriz. Karpuzun sapına bakıp olgun veya olgunlaşmadığını anlayabiliriz. Eğer sapı kuruysa karpuz olgundur ve rahatça satın alabilirsiniz.Fakat sapı kuru değilse o karpuzu kesinlikle almayın.  Muhtemelen erken hasat edilmiş bir üründür. Karpuzun çatlak olan yerleri örümcek ağına benzer. Eğer örümcek ağına benzeyen  çatlakları bulunan  bir karpuz gördüyseniz onu hemen satın alın.

Yine karpuzda bulunan  minik noktalar da iyi olduğunu gösterir. Çünkü arılar bu karpuz mutlaka uğramıştır. Herhalde karpuz seçerken karpuza hafifçe vurma tüyosunu bilmeyen yoktur. Şayet karpuz iyiyse tok bir ses çıkar. İyi değilse ses çıkmaz.

Okuduğunuz için Teşekkür ederiz. Fakat unutmayın ki okursanız sadece siz faydalanırsınız fakat paylaşırsanız herkes faydalanır.

İhtiyacı olan biri olabilir o yüzden lütfen bir kez paylaşalım. Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik, ders veren hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız, sayfamızı takip edebilirsiniz.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER