Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Efsane Emniyet müdürü Gaffar Okkan ve hizmetleri…

Devamını Oku…
07 Kasım 2017 - 2:17 'de eklendi ve 9709 kez görüntülendi.


En zor zamanda Diyarbakır Halkına Eziyet Edeni Yakarım demişti.

Doğu’da en kötü dönemlerin yaşandığı halk ile devletin arası açılsın diye olmadık oyunların çevrildiği bir dönemde çıkmıştı meydana. 1997 Emniyet Müdürleri Kararnamesi ile Diyarbakır’a atandı.

Emniyetin bölge halkına, bölge halkının ise emniyet güçlerine endişeyle baktığı kötü bir dönemde görevine başladı. Arkasında öyle bir miras bıraktı ki cenazesine koca bir şehir eşilik etmiş. Bütün Diyarbakır göz yaşlarına boğulmuştu.

24 Ocak 2001

gaffar-okkan

Merkez, merkez! Saldırıya uğradık, saldırıya uğradık…
Merkez: Olay yeri neresi? -Yaralı polis: Şehitlik mevki
Merkez: Zayiat var mı, zayiat var mı? -Yaralı polis: Şehidimiz var.
Merkez: Sayın 3310’un durum ne? -Yaralı polis: Başımız sağ olsun…

3310, Gaffar Okkan’ın telsiz kodu…

1952 Sakarya doğumluydu olan Gaffar Okkan, 1970’te polis kolejinden, 1973’te de Akademi’den mezun oldu ve görevine başladı. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü de bitirmiştir.

1997’de ise Diyarbakır İl Emniyet Müdürü oldu. 41 yaşında, Türkiye’nin en genç emniyet müdürüydü.

NELER YAPTI?

İnsanlara gerçek polisi tanıtmıştı. Gaffar Okkan bir polisin nasıl olması gerektiğini herkese icraatlarıyla göstermişti. Görev süresi boyunca herkesin gönlünü fethetmişti. Şehre geldiğin ilk günlerde halkın arasına sivil kıyafet ile karışmış ve neler olup bittiğini araştırmıştı.

Şehirde yaptığı hizmetler hala konuşulmaktadır. İlk günlerinde meydana geldiği anlatılan şu hikaye hem Diyarbakır’da hemde Türkiye’de milletimizin unutulmazlarındandır.

Diyarbakır’a geldiği ilk günlerde tebdil-i kıyafet bir çorbacıya girer, bir çorba söyler ve etrafı izlemeye başlar. Türk polisine yakışmayan bir davranışa şahit olur, 2 polis çorba içerler ve ücretlerini ödemeden çıkıp giderler. Çorbacı hesabı isteyince de terslerler.

Gaffar Okkan hemen müdahale eder ve hesabı öder. Çorbacı amca bırak boşver dese de kabul etmez, bütün hesabı öder sonra da ekler, ben yeni emniyet müdürüyüm, bir derdin olursa hiç çekinme uğra.

Göreve geldiğinde bütün ekip arkadaşlarını toplar ve masa başı polis istemiyorum der, bütün emniyet güçlerinin halkın arasına karışmaya ve görevlerini nazik ve kibar bir şekilde icra etmeleri gerektiğini tembihler.

Sosyal medyada paylaşılan bir başka hikaye ise Ciğerci Salih Usta’nın hikayesi…

cigerci-salih-ustaHer gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER