Hayret Türkiye

Emeklilere Müjde! 4’lü İyileştirme Geliyor!

Emeklilerin maaşlarıyla ilgili dört ayrı iyileştirme gündeme geldi.

Emeklilere Müjde! 4’lü İyileştirme Geliyor!
23 Nisan 2018 - 7:12 'de eklendi ve 925 kez görüntülendi.


Emekli maaşına dörtlü iyileştirme Emeklilerin maaşlarıyla ilgili dört ayrı iyileştirme gündeme geldi. 1- En düşük maaşın asgari ücret kadar olması,

2- İntibak ile farklılıkların giderilmesi, 3- Zam yönteminin teke düşmesi 4- Temmuzda yüzde 5 artış yapılması masada. Medyadaki haberlere göre, Türkiye’de bulunan 12 milyon emekli daha iyi maaş alarak daha iyi şartlarda yaşamak istiyor.

Son yıllarda yapılan düzenlemeler, seyyanen artışlar ve bankaların verdiği promosyonlarla ücretlerde iyileştirmeler yaşandı.

Ancak bunlara ilaveten yeni iyileştirmeler de gündeme geldi. Şu anda masada olan dört ayrı formül ile emekli maaşlarının özellikle aralarındaki farklılıkların giderilmesi amaçlanıyor.

EN DÜŞÜK MAAŞ YÜKSELİYOR; Mevcut uygulamaya göre en düşük emekli maaşı 900 lira civarında bulunuyor. Teklife göre en düşük emekli maaşı o yıl için uygulanan asgari ücret ile eşitlenecek.

Diğer maaşlar bunun üzerinde belirlenecek. Böylece düşük maaş alanların ücretlerine 600- 700 liraları bulan artış yapılabilecek. Bu yıl için asgari ücret 1.603 lira olarak uygulanıyor.İNTİBAK İLE ARTIŞ; 2000 yılından önce emekli olan SSK’lılar için çıkartılan intibak yasası ile 355 lirayı bulan zamlar yapılmış ve maaş farklılıkları giderilmişti. Ancak bundan Bağ-Kurlular ve 2000 yılı sonrası emekli olanlar yararlanamamıştı.

Şimdi Anayasa Mahkemesi’nin ‘yasa çıkmalı’ kararı sonrası gözler Meclis’e çevrildi. Yeni bir yasa çıktığında 2000 yılı ve sonrası emekli olanların da maaşları arasındaki farklılıklar giderilebilecek.

TOPLU SÖZLEŞME; Sosyal güvenlik kurumlarının tümü SGK çatısı altında birleştirildi. Ancak gerek emeklilik hesaplamaları gerek zam yöntemleri hala farklı uygulanıyor.

Bağ-Kur ve SSK emeklileri enflasyonu beklerken Emekli Sandığı emeklileri toplu sözleşmeye bağlı bulunuyor. Tüm emeklilerin toplu sözleşme ile zamlarının belirlenmesi de gündemde.

TEMMUZ ZAM AYI; Temmuz ayında tüm emeklilerin maaşlarında zam olacak. Bunun için enflasyon rakamları bekleniyor. Bugüne kadar çıkan enflasyon oranlarına göre uzmanlar zammın yüzde 5’i bulabileceğini hesaplıyor. Buna göre memurlar ve memur emeklileri de fark alabilecek.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER