Hayret Türkiye

Dut Yaprağının Faydalarını Biliyor musunuz?

Dut Yaprağı Faydaları Nelerdir?

Dut Yaprağının Faydalarını Biliyor musunuz?
12 Ocak 2018 - 8:30 'de eklendi ve 3834 kez görüntülendi.


Dut Yaprağı Faydaları Nelerdir? Dut birçok meyve gibi harika faydaları olan meyvelerimizdendir, dut ağaçlarından rahatlıkla toplanabilen dut meyvesinin öyle güzel faydaları var ki mutlak öğrenin ve sofranızdan eksik etmeyin… Birçoğumuzun kendi bahçesinde veya yakınlarının bahçelerinde olan dutun yaprağının öyle güzel faydaları var ki…

Dutun yaprağı da en az meyvesi kadar sağlık bakımından önemli yararları bulunan bir yapraktır. Dut yaprağının kaynatılarak hazırlanan çayı pek çok rahatsızlığın tedavisinde kullanılıyor. Dut yaprağı çayının hazırlanışının haricinde çeşitli kullanım alanları bulunmaktadır.

Dutun ateş düşürmede olan  faydasını hemen hemen  herkes  bilinir. Aynı içeriği  dutun yaprağında da var. Dut yaprağı kalp sağlığını olumlu şekilde  etkileyen maddeler içeren bir yapraktır. Kalp rahatsızlığı olanlar  için alıç yaprağı ile beraber kullanılması önerilir.

Bronşit, boğaz rahatsızlıkları ve kuru öksürük gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra idrar söktürücüdür ve bilhassa beyaz dutun yapraklarından hazırlanan çayın kan şekerini düzenleyici içeriği bulunmaktadır.

Dut yaprağıyla yapılan çay egzama tedavisinde de kullanılmakta. Karaciğer rahatsızlıkları  tedavisinde günde 3 bardak dut yaprağı çayı tüketilmesi önerilmektedir. Gün içerisinde 2 bardak dut yaprağı çayı tüketmek bedene zindelik ve direnç kazandırmaya yardımcı olur.

Nasıl Hazırlanır? Malzemeler: 2 yemek kaşığı kurutulmuş dut yaprağı, 1 litre su. Hazırlanışı: 1 litre kaynamış  suya  2 yemek kaşığı kuru dut yaprağı eklenir. Bu biçimde yaklaşık 2 saat dinlenmeye bırakılır. Sürenin ardından  çayını süzün ve gün içinde bu çayı aralıklarla tüketin. Bilhassa yemeklerden önce tüketildiğinde fayda sağlamaktadır.Okuduğunuz için Teşekkür ederiz. Okursanız sadece siz faydalanırsınız fakat paylaşırsanız herkes faydalanır. Lütfen 1 kez paylaşın…

Bu bilgiler size yardımcı oldu mu? Öyleyse arkadaşlarınızla paylaşarak başkalarınında faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik, ders veren hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız, sayfamızı takip edebilirsiniz.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER