Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Dut yaprağı en az dut meyvesi kadar sağlık açısında önemli faydaları olan bir yapraktır.

Devamını Oku…
12 Nisan 2018 - 14:20 'de eklendi ve 770 kez görüntülendi.


BURNUMUZUN DİBİNDEKİ MUCİZE; Dut yaprağı en az dut meyvesi kadar sağlık açısında önemli faydaları olan bir yapraktır. Dut yapraklarının kaynatılarak elde edilen çayı bir çok hastalığın tedavisinde kullanılır.

Dut yaprağı çayının yapılması dışında da çeşitli kullanım alanları bulunuyor. Ucuz olduğu için reklamı yapılmıyor ve de bilinmiyor. Şekere, iltihaba, kalp, damar ve kemik sağlığı için kullanılan dut yaprağı çayı daha bir çok hastalığa da iyi geliyor.

Şeker sorununa inanılmaz derecede faydalı olan dut yaprağında sütten 25 kat fazla kalsiyum, ıspanaktan 10 kat fazla demir bulunmaktadır. Dut Yaprağının Bilinen faydaları nelerdir; Dut meyvesinin ateş düşürmedeki etkisi genel olarak herkes tarafından bilinir.

Aynı özelliği dut yaprağında da bulunmaktadır. Dut yaprağı kalp sağlığını olumlu yönde etkileyen maddeler barındıran bir yapraktır. Kalp hastalıkları için alıç yaprağı ile birlikte kullanılması tavsiye edilir.

Bronşit, boğaz hastalıkları ve kuru öksürük gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanımı mevcuttur. Aynı zamanda idrar söktürücüdür ve özellikle beyaz dutun yapraklarından elde edilen çayın kan şekerini düzenleyici özelliği vardır.

Dut yaprağı ile hazırlanan çay egzama tedavisinde de kullanılır. Karaciğer hastalıklarının tedavisinde günde 3 bardak dut yaprağı çayı içilmesi tavsiye edilir. Günde 2 bardak dut yaprağı çayı içmek vücuda zindelik ve direnç sağlar.

Yapılan araştırmalara göre dut yaprağından elde edilen özütün fil hastalığına karşı şifalı olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca diş ağrılarına karşı gargara yapılarak kullanıldığında ağrıları giderici özelliğe sahiptir.

Dut yaprağı çayının bir önemli özelliği de rahatlatıcı etkiye sahip olmasıdır. Zihnin ve bedenin gevşemesinde yardımcıdır. Dut yaprağı çayının hazırlanması da gayet basittir; 1 litre kaynamış olan suyun içerisinde 2 yemek kaşığı kurutulmuş dut yaprağı konulur.

Bu şekilde yaklaşık 2 saat demlenmeye bırakılır. Demleme işlemi bittikten sonra çayınızı süzün ve gün içerisinde bu çayı aralıklarla içerek tüketin. Özellikle yemeklerden önce içildiğinde fayda sağlamaktadır.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER