Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Dünya üzerinde birçok sivrisinek türü vardır. Sadece belirli türleri insanların kanlarıyla beslenirler.

Devamını Oku…
18 Ocak 2018 - 10:51 'de eklendi ve 454 kez görüntülendi.


Dünya üzerinde birçok sivrisinek türü vardır. Sadece belirli türleri insanların kanlarıyla beslenirler. Kan emen sivrisineklerin alıcıları gelişmiştir. 3 ayağındaki alıcı ve üzerlerinde bulunan duyargalar sayesinde canlıların yerini bulurlar.

Nem ve ısıya karşı duyarlıdırlar. Bu duyarlılık çok hassastır. Çok düşük sıcaklık değişimlerini bile hissederler. Ancak bu sivrisinekler de seçicidir. Bazı insanları sivrisinek hiç sokmaz. Bunun sebebi de burada aranmalıdır.

Çünkü sivrisinekler insana yaklaştıklarında direk sokmazlar ve kanlarının kendilerine yararlı olup olmayacağı konusunda karar verirler. Bunda en önemli etken ter ve nefes kokusudur. Eğer gerekli faydayı sağlayacaklarsa sokarlar. Ayrıca bu türlerin sadece dişileri bu işlemi gerçekleştirirler. Erkekleri insanları sokmazlar.

Dişilerin insanları sokmasının sebebi sadece beslenmek değildir. Normalde sivrisinekler polenlerle beslenir. Asıl amaçları bu beslenme sayesinde elde ettikleri kandaki proteini vücutlarına dahil etmek. Çünkü kandaki protein onların yumurtaları dolayısıyla üremeleri için gereklidir. İlk ürettikleri yumurtada bu proteine çok ihtiyaç yoktur.

Hatta hiç olmasa bile yumurta üretimi gerçekleştirilebilir. Ancak daha sonraki yumurtalar için bu proteinin olması şarttır. Bu yüzden sadece insanların kanlarını değil aynı zamanda farklı canlılarının kanlarını bile emebilirler.

Sivrisinekler ince bir boruyu deriye geçirerek kan emmez. Bu kan emme esnasında muhteşem bir sistemi devreye sokarlar. Ağız altlarında bulunan 2 tane tüp ve 2 tane küçük bıçak vardır. Önce bu bıçaklarla deriyi keserler ve açılan küçük yaradaki kan pıhtılaşmasın diye ilk tüpü bu yaraya salarlar.

Bu tüp içindeki tükürük kanın pıhtılaşmasının önüne geçer. Zaten bu ilk tüpte yer alan salya nedeniyle sivrisineklerin soktukları yerler kaşınır. Ardından 2. tüpü yaraya sokar ve kanı bu tüp aracılığıyla alır. Bu işlem çok kısa sürer.

Senelerce tıp eğitimi almış deneyimli bir hemşire dahi; son derece uygun ve aydınlık koşullarda hastadan kan alırken zaman zaman damarı bulamazken; gecenin zifiri karanlığında, atardamarla toplardamarı birbirinden ayıran, iğnesini batırmadan önce lokal anestezi yapan, kanın havayla temas ettiğinde kuruyacağını bildiği için ekmeden önce kanın pıhtılaşmasını önleyecek serumu damar içine zerk eden sivrisinek bunu kendi ilmi ile mi yapmaktadır?

Sivrisinek insan vücudunda bu tür bir pırtılaştırıcı enzim olduğunu nasıl bilir? Bu enzimin kimyasını nereden bilmektedir? İnsan vücudundaki bir enzime karşı kendi vücudunda nasıl olupta bir salgı geliştirebilir?

Eğer kendi ilmi ile yaptıysa, ciddi bir AR-GE çalışması gerektiren bu ilmi nereden tahsil etti? Aslında bu soruların cevabı tektir; Sivrisinek bunların hiç birini kendiliğinden başaramaz. Ne bunun için gerekli akla, ne kimya bilgisine, nede salgı üretecek laboratuvar donanımına sahiptir.

Onu böyle inanılmaz, olağanüstü, hayranlık verici bir sisteme sahip kılan ise, insanıda sivrisineğide yaratan Allah’tır. Ve yine bir gerçektir ki dünyanın bütün laboratuvarları birleşse, sivrisineğin bir kanadını bile üretemez.

İşte bunca bilgiden sonra bu Ayet-i Kerimeler olayı ne güzel açıklıyor.

“Yaratan (Allah), yaratmayan gibi midir? Hâlâ ibret almayacakmısınız?” NAHL SURESİ 17. AYET  “Ey insanlar size bir misal getirildi; Şimdi onu dinleyin! Şüphesiz ki Allah’tan başka yalvarmakta olduklarınız bir sinek dahi yaratamazlar.

İsterse bunun için hepsi toplansınlar. Sinek onlardan bir şey kapacak olsa onu dahi geri alamazlar. İsteyende aciz kaldı, kendinden istenende./ Allah!ın kadrini hakkıyla takdir edemediler! Şüphesiz ki Allah Kavidir, Azizidir.” HACC SURESİ 73.74. AYETLER

Beğendiyseniz lütfen 1 kez paylaşın!Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER