Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Doyumsuz çocuk nasıl yetişiyor? Çocuk psikolojisi konusunda bir uzman büyük bir kitap evi- kırtasiye mağazasında kasaya gelir.

Devamını Oku…
05 Şubat 2018 - 19:22 'de eklendi ve 2102 kez görüntülendi.


Doyumsuz çocuk nasıl yetişiyor? Çocuk psikolojisi konusunda bir uzman büyük bir kitap evi- kırtasiye mağazasında kasaya gelir.

Önünde 4 – 5 yaşlarında bir elinde iki oyuncak olan diğeriyle de dondurma yemeye çalışan bir ufaklıkla annesi vardı. Aldıklarını kasiyere yaklaştırırken çocukta oyuncakları uzattı.

Kasiyer ürünleri geçirirken kadının duyabileceği şekilde çocuğa çaktırma da oyuncağı göstererek bunun fiyatı 90 TL deyince kadın diğerini geçir onu görmesin evde bir şekilde ikna ederim deyince, uzman dayanamaz,

“bence almayacağınızı söyleyin yoksa çocuk hayal kırıklığına uğrar kendini kandırılmış hisseder, daha büyük problem yaşarsınız” diye kibarca müdahale eder.

Kadın adama bakar teşekkür mahiyetinde hafif tebessümle başını sallayıp çocuğa döner oyuncağı eline alıp göstererek bunu almıyoruz, hem çok pahalı, hem de bunun gibi bir sürü var deyince.

Vay sen misin bunu diyen, çocuk dondurmayı yere attığı gibi kendini de yere atıp başlar ciyak ciyak ağlamaya, kadın her şeyi bırakıp onu kucağına alıp teskin etmeye çalışırken adam içinden” yapma sakın bu saatten sonra o oyuncağı alayım deme” diye geçirirken,anne ” tamam tamam kıyamam ben senin gözyaşlarına alıyoruz” demez mi. Adam alışverişini bitirip olayı da kafasında irdelerken az ötede dondurmacının önünde aynı anne ve elinde yeni dondurmasıyla çocuğu görür.

Olaya üzülmemek elde değil. Çocuk kendisi yeni bir elde etme davranışı, ebeveynler içinse bir davranış problemi geliştirdi. Peki ne yapmalıydı anne? O oyuncağa hayır dediyse ne kadar tepinse ağlasa sakinliğini bozmadan geri adım atmadan almamalıydı.

Birde yere çarptığı dondurmayı tekrar almak tam da üzerine tuz biber. O yaşta başlayan her istediğini elde etmenin sonu var mı, yaş büyüdükçe isteklerde büyüyecek, belki de hiç ulaşamayacağı şeyleri de ailesinden isteyecek.

Bir çocuk ailesinde her istediğinin olamayacağını öğrenmezse, ileri ki yaşlarda nasıl olacak, herkes anne babası gibi değil ki ” kıyamam göz yaşlarına” deyip her istediğine evet desin,

bu çocuk nasıl aşacak problemlerini, elbette aşamayacak, bekle arkasından asosyal, bunalım, depresif durumları sıra sıra, yine ebeveynlerin kendim ettim kendim buldum halleri.

İşte doyumsuz çocuklar maalesef böyle yetiştiriliyor. Hiç bir anne baba evladının gözyaşlarına kıyamaz ancak doyumsuzluktan ağlıyor diye de “evet, tamam” diyerek kıymayın yavrunuza.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER