Hayret Türkiye

Diş Çürüğüne Karşı Aspirin!

Hücreleri Yeniliyor!

Diş Çürüğüne Karşı Aspirin!
25 Ocak 2018 - 14:31 'de eklendi ve 1963 kez görüntülendi.


Diş Çürüğünde Aspirin Dönemi Hücreleri Yenileyip Tedavi Ediyor… Aspirin uzun yıllar ağrı kesici olarak kullanıldı,ancak şimdilerde dişler üzerinde denenen Aspirin oldukça etkili olacağa benziyor.

Belfast’ta bulunan Queen’s Üniversitesi’nde gerçekleştirilen  çalışmada, aspirinin diş köklerinde ki  hücreleri uyararak dişlerin kendini  yenilenmesine yardımcı olduğu tespit edildi.

Diş çürüğü için aspirinin etkisinin araştırıldığı ve aspirinin hücreleri yeinlediği belirtiliyor. Edinilen bilgiye  göre, en yaygın diş rahatsızlığı olan çürük, dişlerdeki  sinirin iltihap oluşmasına ve dişlerde ağrıya sebep oluyor.

Aspirin uzun senelerdir  ağrı kesici ilacı olarak kullanıldı. Bilhassa baş ve kas ağrısı, kadınların regl zamanlarındaki  ağrıları ortadan kaldırmak  için kullanılıyor.

Queen’s Üniversitesi Diş Hekimliği ve Biyomedikal Bilimler Fakültesi öğretim görevlisi Profesör Ikhlas El Karim, aspirinin diş  hücrelerini zararları ortadan kaldırmasıyla dolgu ihtiyacını gidermeye  dair araştırmalar  yapıyor.

Aspirinin diş kendi hücrelerini yenilemek  için yeterli  olan gen üretimini sağlayacağının  daha önce yapılan çalışmalarda  da ortaya konduğu söylendi.

Profesör El Karim, araştırmaların bir diğer  adımında aspirinin diş dentinini nasıl üretebileceğini ve dolgulara olan ihtiyacı nasıl ortadan kaldırabileceğine dair araştırmalarını  belirtti.

El Karim, “Bu şu anda bilimsel bir tartışma ve kesinliği yok. Kimseyi aspirini bu şekilde kullanma konusunda cesaretlendirmiyoruz.

Amacımız eczacı meslektaşlarımızla yapacağımız çalışmalardan sonra diş için bir şeyler geliştirmeye çalışmak.”

Uzmanlar, sağlık örgütlerince  kabul edilen aspirinin ileride diş tedavisinde uygulanması halinde dünya sağlık sistemi için büyük tasarruf yaratacağını  düşünüyor.

BİLGİ PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALIR – 1 kez PAYLAŞ HERKES FAYDALANSIN

Okuduğunuz için Teşekkür ederiz. Okursanız sadece siz faydalanırsınız fakat paylaşırsanız herkes faydalanır. Lütfen 1 kez paylaşın…

Bu bilgiler size yardımcı oldu mu? Öyleyse arkadaşlarınızla paylaşarak başkalarınında faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz. Eğer Paylaştıysanız sizlere bir kez daha teşekkür ederiz…

Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik, ders veren hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız, sayfamızı takip edebilirsiniz.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER