Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Derviş, kabak ve kabadayı…

Devamını Oku…
10 Kasım 2017 - 4:09 'de eklendi ve 6361 kez görüntülendi.


Bu hikayenin çeşidi çok, dilden dile farklı farklı anlatılır durur fakat verdiği ibret ve mesaj aynı…

Zamanın birinde bir derviş varmış, bir gün bu derviş berbere gitmiş. Selam sabahtan sonra berbere isteğini söylemiş. Saçımı kökünden kazı, sakalımı ve bıyığımı ise kısalt. Sonra berber koltuğuna geçmiş kurulmuş, başlamış berberi beklemeye.

Berber gelmiş, usturasını bilemiş ve başlamış saçı kazımaya. Dervişin kafasındaki saçın yarısını kazımış tam diğer tarafa geçecekmiş ki, kabadayı tavırlı bir delikanlı girmiş berbere.

Kalak bakalım da tıraşımızı olalım kabak kafa. demiş Dervişin saçı kazınmış tarafına yapıştırmış tokadı. Tutmuş kolundan atmış dervişi yere, geç otur şöyle, ben varken sana beklemek düşer, kabak seni demiş.
Tabi bu derviş ya, sövene dilsiz, dövene elsiz olmak icap eder. Berberde çekinmiş delikanlıdan dememiş hiç bir şey. Oturmuş koltuğa bizim kabadayı durmamış, kabak aşağı kabak yukarı, etmediği hakaret kalmamış, kaç yaşında adamla alay etmiş durmuş. Tabi derviş sessiz ve usulca beklemiş sırasını.

Sonra kabadayının tıraşı bitmiş, dükkandan çıkmış daha bir kaç metre gitmeden gemi çözülmüş bir at arabası yokuştan hızla inmekteymiş ve bir gümbürtü kopmuş. Bütün ahali toplanmış başına, tabi tıraş yarım kalmış derviş ve berber de koşmuşlar sokağa. Bakmışlar yerde yatıyor bizim delikanlı.

Olay içler acısı olay karşısında berber birden söylenivermiş, “Biraz ağır olmadı mı derviş efendi.” Dervişte çok üzgün bir ses tonuyla cevap vermiş. “Vallahi gücenmedim, bu genç delikanlıya. Bedduayı içimden bile geçirmedim. Fakat gel gör ki kabağın da bir sahibi var, belki o gücendi bu olaya.

O sırada ahali tutmuşlar delikanlıyı doğru şifahaneye. Berber de demiş dervişe senin hatırına gücendi belki senin hatırına affeder duasız bırakma delikanlıyı. Derviş demiş eyvallah. Allah şifa nasip eylesin fakat benim bedduamla düşmedi ki benim duamla kalksın. Takdir-i ilahi, vardır elbet bir hikmeti. Hayırda hissesi çok olan çok yaşasın, duamız hep budur bizim, vesselam…Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER