Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Denizin ortasındaki gemi aniden batmaya başlayınca herkes flikalarla tahliye edilmiş gemide kurtarılmayı bekleyen sadece bir çift kalmıştır.

Devamını Oku…
03 Şubat 2018 - 8:52 'de eklendi ve 392 kez görüntülendi.


Denizin ortasındaki gemi aniden batmaya başlayınca herkes flikalarla tahliye edilmiş gemide kurtarılmayı bekleyen sadece bir çift kalmıştır.

Karı koca yaklaşan cankurtaran botunda tek bir kişilik yer kaldığını görür. Adam, karısını geride bırakır ve bota atlar. Batmak üzere olan gemideki kadın eşine bakar ve son cümlesi şu olur;

Derste öğrencilerine bu hikayeyi anlatan öğretmen durur ve öğrencilerine, “Sizce kadın, kocasına ne demiştir?” diye sorar. Öğrencilerden farklı ama benzer cevaplar gelir “Senden nefret ediyorum”, “Nankör herif”, “Bencil, hain adam” demiştir diye cevaplar verirler.

Öğretmen, herkesten cevapb almıştır ancak, arka sırada sessizce oturan ve cevap vermeyen çocuğa da aynı soruyu sorar. Çocuk, “Öğretmenim bence çocuğumuza iyi bak demiştir’” diye cevap verir.

Öğretmen şaşırarak çocuğa sorar, “Aferin sana. Daha önce bu hikayeyi duymuş muydun?” Çocuk kafasını olumsuz şekilde sallayıp “Hayır, ama babam hep anlatır; annem babama vefat etmeden önce aynı şeyi söylemiş.” der.

Öğretmen hüzünlü bir ifadeyle sınıfa dönerek; “Cevabın doğru” der. Gemi kadınla birlikte batar, adam kurtulup evine döner ve kız çocuğunu tek başına yetiştirir.aradan yıılar geçer, büyüyüp bir yetişkin olan o kız çocuğu, vefat eden babasının günlüğünü bulur.Meğerse, çift gemi seyahatine çıktıklarında kadına ölümcül hastalık teşhisi konmuş ve son zamanlarını yaşıyormuş. O kritik anda, baba ölmek üzere olan eşinin kızımız için senin yaşaman lazım sözleriyle kendini bota atmış.

Baba günlüğünde, “Denizin dibine beraber batmayı o kadar isterdim ki. Ama çocuğumuz için, tek başına denize batmanı izlemek zorunda kaldım. Bir ömür boyu bununla yaşamak zorunda kaldım ” diye yazmış. Hikaye biter ve sınıf sus pus olur.

Öğretmen, çocukların hikayeden çıkarılması gereken ders olarak , “iyiyle kötüyü ayırmanın, aralarındaki çizginin ne kadar ince, hassas ve kafa karıştırıcı olduğunu ve bu nedenle, olaylara yüzeysel olarak bakmamaları ve hemen ön yargılarda bulunmamaları gerektiğini” anlatır.

Bir gün hepimiz sevdiklerimizden bir şekilde ayrılacağız. Sohbetlerimizi ve beraber kurduğumuz hayalleri özleyeceğiz.Bir gün çocuklarımız eskilerden bir fotoğraf görecek ve “Bunlar kim?” diye soracaklar.

İçimiz kan ağlayarak “Bunlar, hayatımın en güzel günlerini geçirdiğim insanlar.” diye cevap vereceğiz. Bu ibretlik ve duygulu yüklü arkadaşlarınız ve aileniz ile paylaşmayı ihmal etmeyin.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER