Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Çorapla uyumanın 5 zararı…

Devamını Oku…
21 Kasım 2017 - 5:29 'de eklendi ve 671 kez görüntülendi.


Geceleri çorapla uymanın bilmediğiniz en az 5 zararı olduğunu biliyor muydunuz! Çorapla uyumanın ne zararı olur ki sakın ama sakın demeyin! Meğer bakın nelere yol açıyormuş!

Kış mevsiminin gelmesiyle ve havaların iyice soğumasıyla beraber gece çoraplarla uyumaya başladık. Bir çoğumuz mecbur olduğunu bile düşünüyor olabilir.

Ancak ayağımızı sıcak tutarken sağlığımızı olumsuz yönde etkilemeleri gibi bir ihtimalde söz konusu… İşte çorapla uyumanın 5 zararı…

1-Kan dolaşımını bozar: Çorapla yatmak, çorap lastiklerinin bacağımızı sıkması sonucu ‘periferik’ dolaşımı olumsuz yönde etkiler, yani o kısımda kan dolaşımını bozar. Çorapla uyumak zorundayım diyorsanız mutlaka kan dolaşımınızı etkilemesini önlemeye çalışmalısınız, lastik kısmını gevşetebilirsiniz veya lastiği çorabın dışına gelecek şekilde katlayabilirsiniz. Bu şekilde çorabın lastiği bacağınıza daha az baskı yapar.

2-Tırnaklarda bozukluk: Kan dolaşımının bozulması bacaklarda morarmalara, cildin kurumasına ve uzun sürede tırnaklarda şekil bozukluklarına neden olabilir. 3-Mantar enfeksiyonuna yol açar! Çorap lastiklerinin uzun süre baskısı neticesi periferik dolaşımı olumsuz etkilediği gibi ciltte mantar enfeksiyonlarına da neden olabiliyor.

4-Egzamaya yol açar! Çorapla yatmanın meydana getirdiği bir diğer problemde ayakta oluşabilecek egzamalardır. Ayaklarınızda oluşacak rahatsız edici egzamalara karşı dikkatli olmalısınız.

5-Alerjik dermatitlere sebep olur! Çorapta kalan deterjan kalıntıları uzun temas neticesi tahriş edici dermatitlere ya da alerjik dermatitlere sebep olup ayakta kaşıntı, kızarma, kepeklenme gibi problemler oluşturabilir, ayrıca deride kurumasıyla birlikte kaşıntılara yol açabilir. Çorapların çok uzun süre giyilmesi bu sorunun ciddileşmesine sebep olabilir, bu sorunlara karşı kaliteli çorap tercih etmeye çalışmalısınız.

Bundan dolayı gece yatarken çorapların çıkartılmasını deri ve ayak sağlığı bakımından son derece önemlidir. Ayakkabılar, ayağı terletmeyen, pamuklu çoraplar giyilmeli, çoraplar sık değiştirilmeli ve yıkandıktan sonra iyi durulanmalıdır.

Bu bilgileri sevdiklerinizle lütfen paylaşın.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER