Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Çorabınızın İçine Bir Dilim Soğan Koyun Faydasını Göreceksiniz!

Devamını Oku…
17 Kasım 2017 - 0:07 'de eklendi ve 530 kez görüntülendi.


Çorabınızın içine bir dilim soğan koyun faydasını göreceksiniz!

Soğanın kanı temizleyici, kan dolaşımını hızlandırıcı,zehirli maddeleri dışarı atmada yardımcı, dezenfektan, kısa sürede yara iyileştirici olduğunu, soğuk algınlığı ve gribe karşı faydalı olduğunu biliyoruz.

Ama bu hastalıkların iyileşmesi için soğandan sadece yiyerek faydalanmamız yetmiyor. İşte diğer yolları…

Soğan dilimleri, kapısı kapalı bir odada yatak kenarına konulduğunda solunum yollarını açıyor. Soğan, lapa halinde göğüse sürüldüğünde ise balgam söktürücü bir etkiye sahip.

Ayak sinir uçlarında 7 bin tane sinir ucu bulunmaktadır. Soğan dilimleri romatizmal ağrıların bulunduğu yere veya ayağın altına yerleştirilip bir streç ya da çorapla sarıldığında ağrılara karşı büyük etki sağlıyor.

Aldığını kuru soğana dikkat!

Yediğinize dikkat edin, soğan alırken mutlaka bunları bilmelisiniz…

Sebze- meyvelerin besin değerlerini çabuk kaybettiğini biliyor muydunuz?

Peki süt, yoğurt, yağ ve peynir gibi gıdaların doğru bir kap ve şartlarda halka sunulmadığında insan sağlığını ne şekilde etkilediğini biliyor muydunuz?

Ya yumurtaların oda sıcaklığında “salmonella” riski taşıdığını? Liste et, balık, mantar, konserve derken uzayıp gidiyor.

Günümüzde bilinçli ve sağlıklı bir şekilde beslenmenin giderek önem kazanmasıyla ilgili çoğu insan satın aldığı gıdaların sağlıklı şekilde yapılıp yapılmadığına daha fazla dikkat ediyor. Bu noktada alınan gıdaların taze mi değil mi anlamak için pratik bilgilere de ihtiyaç duyuluyor.

Acıbadem Etiler Tıp Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Melis Torluoğlu, bazen çok büyük tehlikelerin oluşabileceği önlemek için, sebze meyveden et ve süt ürünlerine, balıktan mantara aldığınız gıdaların taze mi değil mi oluğunu anlamanın püf noktalarını söyledi.

Patatesin Kabuğu yeşile dönmüşse içeriğinde bulunan ‘solanin’ isimli madde zehirlenmeye sebep olabiliyor.

Yeşil renk koyulaşmaya başlayınca zehirleme etkisi yükseliyor ve vücut direnci zayıf insanlarda ölüme sebep olabiliyor.

Filizlenmiş patates kişide baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, kusma, ishal gibi zehirlenme belirtileri görülebiliyor.

Kuru soğan Kuru soğan alırken nemlenmiş, filizlenmiş, yumuşak ve kötü kokulu soğanlara dikkat etmek gerekiyor.

Bakıldığında dışı düzgün görünse bile kötü bir koku olması içeriden çürümenin başladığı anlamına geliyor.

Kabuklarının değişime uğramaması gerekiyor. Aksi takdirde hem tadını kaybediyor hem de çabuk bozuluyor. Taze fasulye alırken bir tane kırın ve ‘çıt’ sesini duymaya dikkat edin. Kırdığınızda esnememesi ya da zor kırılması bayat olduğu anlamına geliyor.

Muz kabuğunun rengi kahverengiye dönmüş olması içerdiği şeker miktarının artıp besin değerinin azaldığı anlamına geliyor.

Balık çok çabuk bozulan bir üründür. Karnına parmağınızı bastırın. Eski haline dönmüyorsa bayattır. Derisi gergin ve parlak, gözleri de canlı olur. Yumurta 4 santigrat derecenin altında saklanması olması çok önemli.

Aksi takdirde yumurtada mikroorganizmaların üreme olasılığı yükseliyor. Kabuğundaki salmonella varlığı, yumurtaya geçebiliyor.

Karnabahar-Brokoli Karnabaharın üstündeki kahverengi lekeler ve brokolinin sararmaya ve yumuşamaya başlamış olması taze olmadığına anlamına geliyor.

Süt ve süt ürünlerinin satıldığı yerin ısısının 4 santigrat derecenin altında olmalı. Aksi takdirde brucella veya salmonella gibi çeşitli mikroorganizmalar üretiyor.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER