Hayret Türkiye

Çok Sıcak Suyla Banyo Yapanlar Dikkat!

O Hastalığın En Büyük Sebebiymiş…

Çok Sıcak Suyla Banyo Yapanlar Dikkat!
09 Kasım 2017 - 3:41 'de eklendi ve 3954 kez görüntülendi.


Çok sıcak ve sık banyo bakın hangi hastalıklara sebep oluyor, Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Prof. Dr. Berna Şanlı açıkladı,

Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Prof. Dr. Berna Şanlı, çok sıcak suyla ve sık banyo yapanları uyardı, cildin ihtiyacı olan yağın azalmasına ve egzama, deri rahatsızlıklarının ortaya çıkmasına sebep olabileceğini belirtti.

Dr. Şanlı, stresli ve yoğun çalışma ortamının cilde verdiği zararlardan kurtulmak için önerilerde bulundu.

“ÇOK UZUN VE SICAK BANYO CİLDE ZARARLI”

Uzun süre ve sıcak su ile banyo yapılmasının cilde zarar verdiğini söyleyen Prof. Dr. Şanlı,
çok sıcak suyun ve sık banyonun cildin ihtiyacı olan yağı azalttığını belirtti ve şöyle konuştu;

“Çok uzun, çok sıcak ve çok sık banyo yapmayın. Banyolarınız ılık suyla ve kısa olsun.Yoksa cildinizin ihtiyacı olan yağı alırsınız ve cildiniz daha kuru, dış etkenlere daha hassas hale gelir.
Egzama gibi deri hastalıkları çok daha kolay ortaya çıkar. Sert sabunlar yerine yumuşak temizleyiciler tercih edin. Benzer şekilde temizlik amaçlı kolonya ve ıslak mendil kullanmayın.

Çünkü tüm bunlar da cildin yağını-nemini azaltır ve egzamaya davetiye çıkarır” dedi. Ayrıca Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Prof. Dr. Berna Şanlı, daha güzel ve sağlıklı bir cilt için ne yapmanız ve ne yapmamanız gerektiğini şöyle anlattı;

“EMEK VERMEDEN GÜZEL CİLDE SAHİP OLUNMAZ”

Dr. Şanlı, kozmetik ürünler satan mağazalardan alınan malzemelerin doğru ve dikkatli bir şekilde kullanılması gerektiğini belirtti ve şöyle konuştu, “Büyük olasılıkla cilt bakımınıza yeterince, belki de hiç zaman ayıramıyorsunuz.

Kozmetik markete gidip pek çok ürün alıyorsunuz, birkaç gün düzenli devam edip bıkıyor belki de kullanmayı bırakıyorsunuz. Ne yapsak da, ‘Az zaman ayırarak sağlıklı bir cilde sahip olsak?’ sorusu muhtemelen aklınıza geliyordur.

Açıkçası biraz olsun emek vermeden olmuyor. Ama kendinize biraz daha özen göstererek ve sağlıklı yaşam tarzını benimseyerek doğal yaşlanma sürecinizi geciktirebilir, çeşitli cilt problemlerini önleyebilirsiniz”

SİGARANIN CİLDE ZARARI

Prof. Dr. Şanlı, sigaranın cilde olan zararlarından bahsetti ve şu önerilerde bulundu.
“Sigara kırışıklıkları ve lekeleri arttıran ciddi bir faktördür. Sigarayla derideki kılcal damarlar daha da incelir, derinin kan dolaşımı azalır. Deri sağlığı için gerekli olan oksijen ve besinler deriye yeterince ulaşamaz. Diğer yandan sigara derideki kollagen ve elastin yapılarına da hasar verir. Derinin sıkılığı ve elastikliği zarar görür.

Güneş deri yaşlanmasındaki en önemli etkenlerden biridir. Ultraviyole ışınları, derideki hücrelerin DNA’sında doğrudan hasara neden olur. Deri kollageninin yapısını bozar.
Bronz deri daha hoş ve sağlıklı gibi görünse de, uzun vadede kırışıklılarınızı, lekelerinizi ve en önemlisi deri kanseri riskinizi önemli oranda arttıracaktır”

Tıraş sonrası oluşan kötü durumları önlemek içinde tavsiyelerde bulunan Prof. Dr. Şanlı, traş sonrası için krem kullanılması gerektiğini belirtti ve traş yapılırken kılların çıkış yönünde traş olunması gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Şanlı, “Bir havluyla sürtmeden, tahriş etmeden, hafifçe bastırarak kurulayın. Ardından cilt yapınıza ve deri tipinize uygun bir nemlendirici kullanın” dedi. Cildin sağlıklı olması için dengeli, düzenli ve sağlıklı beslenilmesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Şanlı, ayrıca bol su içilmesinin ihmal edilmemesi gerektiğini belirtti.

Prof. Dr. Şanlı şöyle konuştu, “Öğünlerinizde yağsız, protein içeren besinleri ve tam tahılları tercih edin. Bol bol taze sebze ve meyve yiyin” dedi.

DOĞAL BİTKİDEN ZARAR GELMEZ ZANNETMEYİN

Tavsiye üzerine her kremi ve bitkisel ürünün kullanılmamasını belirten Prof. Dr. Şanlı, “Öneri üzerine çeşitli bitki ya da kremi cildinize uygulamayın. Bitki doğaldır, o yüzden zararsızdır diye düşünmeyin.

Hiç tahmin edemeyeceğiniz şekilde cildinizde leke, kızarıklık, alerji gibi durumlar meydana getirebilir.
Bunun nedeni bazen çok bildiğiniz bitkiler bile olabilir. Unutmayın, cilt bakım ürünlerinizi dermatoloğunuzun önerisiyle almanız en doğrusudur” dedi.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER