Hayret Türkiye

Çocuklarınıza Asla Bağırmamak için 10 Çözüm Yöntemi!

Çocuklarımıza karşı sabırlı olmak yerine sinirlenerek bağırmak hiç bir işe yaramıyor… Biz anneler evlatlarımıza karşı biraz sabırlı olursak…

Çocuklarınıza Asla Bağırmamak için 10 Çözüm Yöntemi!
29 Kasım 2017 - 8:34 'de eklendi ve 2980 kez görüntülendi.


Çocuklarımıza karşı sabırlı olmak yerine sinirlenerek bağırmak hiç bir işe yaramıyor… Biz anneler evlatlarımıza karşı biraz sabırlı olursak çocuklarımızın da bizlere bakış açısı ve bize karşı hissettikleri duygular da değişecektir. Bir anne evlatlarıyla yaşadığı olumsuzlukları anlatıyor ve çocuk sahibi olan kadınlara onlara bağırmamak için 10 nedeni şöyle sıralıyor.

20 Ocak 2012. Bu tarihi asla unutmayacağım. Dört çocuğumla tek başıma mücadele etmeye çalışıyordum. Büyük olan beş yaşında. En küçüğü kucağımda, kıpkırmızı bir surat ve titreyen vücuduyla yaşama savaşı veriyordu.

Diğerleri de çığlık çığlığa ağlayarak destek veriyorlardı sanki, sahnedeki dramatik atmosfere. Bir an için ölüyorum zannettim. Ölüyordum.Çok üzülüyordum, çünkü hayal ettiğim annelik bu değildi.

Sonra ki gün artık yeter dedim. Çocuklarıma bir yıl boyunca bağırıp çağırmayacağıma söz vermiştim. Ve gördüm ki hayatımız bir başka şekilde gitmeye başlamış. Derken çocuklarıma hitap şeklimi de değiştirdim. Bakın bu dönemde  neler öğrendim?

1- Bağırmak sadece  bağırmaktan ibaret  değildir… Kendinizi kötü hissetmenize sebep olur ve suçluluk duyarsınız. Çocuklarıma  bağırmayı bırakınca, eşime de  daha az bağırdığımı fark ettim. Bununla birlikte artık çocuklarımda bana bağırmayı kesti. Mesela büyük oğlumdan  bir daha hiç  şu kelimeyi duymadım: “Sen dünyadaki en sert, en kötü annesin, seni artık sevmiyorum.”

2- Çocuklarım  benim en önemli hedef kitlem Söz verdiğim günden bu yana artık daha sabırlı birisi oldum. Çünkü sözümü tutmak için daha sabırlı olmaya mecburdum. Böylece insanların  yanında bağırmadığımdan dolayı artık başkaları tarafından yargılanmadığımı fark ettim.

Her ne kadar  yargılanmak çok da önemsediğim bir şey değil, ancak düşündüm ki, insanlar  beni böyle yargılıyorsa çocuklarım benim hakkımda neler hissediyor. Çocuklarıma bağırmayarak, onların  varlığını hissettim.

3- Çocuk çocuktur, ancak yanı sıra onlar  insandır da Aynı benim gibi evlatlarımın da   iyi ve kötü zamanları var. Bazı zamanlarda daha  eğlenceli, bazen de huysuzlar. Kimi zaman  çok kolay, kimi zaman zor idare ediliyorlar.

Bunun gibi şeyler hepimizin başına geliyor. Yanlış  yaptıklarında ne olduğunu  anlayamadan onlara kızılması, çocukların büyümelerine ve öğrenmelerini  engelliyor. Oysa hatalarından da öğrenmeleri gereken çok şey var.

4-Onları sürekli  kontrol edemem Ne yaparsam yapayım onların  her anlarını kontrol edemem. Şu durumda  disiplin konusunu başka şekilde  düşünmem gerek. Bağırarak boşa geçirdiğim  enerjimi, daha yaratıcı yöntemlere harcayabilirim.

5- Bağırmak  hiç bir işe yaramıyor Bağırmayı bırakınca işe yarayacak bir sürü yöntem keşfettim. Mesela bir yere gitmek için  acelem varsa çocuklarıma bağırmak yerine, “Hadi bakalım çocuklar, kim önce hazırlanıp kapının önündeki yerini alacak” diyorum.Bu çok daha fazla işe yarıyor.
6- Bağırarak bazı şeylerin tadını çıkaramıyorsunuz Bir gece yatak odama doğru gelen ayak seslerini işittim. Kalkıp ne olduğuna bakmak yerine, sessizce bekledim. Kapı açıldı ve oğlum, “Anne, cennete ilk giden ben olursam beni sever misin, çünkü ilk sen gidersen ben seni gene de severim. Aslında seni hep severim” dedi. İkimiz de ağlamaya başladık. Oğlum rüyasında ne gördüğünü bile hatırlamıyordu.

7- Şu iki kelimeyi aklınızdan çıkartmayın: “En azından” Bağırmak gerçekten  çok zor bir eylem. Alternatifleri biraz yaratıcılık gerektirdiği için ilk akla gelen çözüm gibi görünüyor. “En azından” kelimesini aklınızda tutun.

Çünkü tam da bağıracağınız sırada, çevrenizde görebileceğiniz ve en kötü halde bile kabullenilebilir kılan şeylerin listesini çıkarmanızı sağlar. Bu listeyle uğraşırken bağırmayı unutur, var olan bir soruna bir çözüm üretirsiniz.
8- Çoğu zaman sorun çocuklarda değil bende Ayrılık cümlesidir ya hani: “Sorun sende değil, bende…”Ardından yüzükler atılır, gözyaşları dökülür. Bağırmayı kestiğimden beri, onlara bağırdığım bir çok durumda aslında onlara değil kendime kızdığımı, hatanın kendimde  olduğunu da anlıyorum.

9- Kendime bakıyorum Başkalarını görmekte  iyiyimdir. Ancak kendimle o kadar da ilgilenmem. Tekrar bağırmaya son verdiğim günden  beri, kendime daha fazla özen gösterdiğimi, çünkü kendime olan saygımın kazandığımı hissediyorum.

10- Bağırmak anlaşılmaz bir durum Ne zaman çocuklara bağırsanız  etraftakiler size bakmaya başlıyor. Asla rastlantı değil. Bağırmak sizi insanların gözünde tuhaf görünmenizi sağlıyor. Bağırmaktan vazgeçtiğimden beri, çocuklarım daha çocuklar. Ben de daha sakinim. Çünkü daha rasyonelim ve kolayca sinirlenmiyorum.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER