Hayret Türkiye

Bu Tuzağa Aman Dikkat!

DİKKAT! ‘Okul çevresinde tuzağa düşüyorlar’ Madde bağımlısı çocukların büyük bölümünün bu tuzağa okul çevresinde düşüyor.

Bu Tuzağa Aman Dikkat!
06 Ocak 2018 - 4:09 'de eklendi ve 320 kez görüntülendi.


DİKKAT! ‘Okul çevresinde tuzağa düşüyorlar’ Madde bağımlısı çocukların büyük bölümünün bu tuzağa okul çevresinde düşüyor.

Uyuşturucuya karşı mücadele ve çocuklarımızı korumada en büyük görev aileye düşmektedir.Fark ettirmeden izleyin, ailelerin okuldaki tehlikeye karşı duyarlı olması gerekmektedir.

Öncelikle ailelerin çocuklarını önemsemesi gerektiğini vurgulayan uzmanlar “Özellikle ergenlik dönemindeki çocuklarınızı, onların fark etmeyeceği şekilde takip edin. Kimlerle arkadaş olduklarını, boş zamanlarında ne yaptıklarını izleyin.

Cüzdanını takip edin. Çünkü birçok bağımlı çocuk, uyuşturucu alabilmek için anne-babasının cüzdanından para çalar. Çocuğun psikolojik ve fiziksel durumunu izleyin. Şüpheli bir durum gördüğünüzde bir psikologla görüşün.” diyerek uyarıyorlar.

Bu belirtilere dikkat!uyuşturucu kullanan kişilerdeki psikolojik ve fiziksel belirtileri şöyle sıralanabilir “Bitkinlik, dalgınlık, uyuklama, uyku bozukluğu, konuşma güçlüğü, burun akıntısı, terleme, titreme, dengesizlik, gözde kanlanma, göz bebeğinde daralma, yüzde kızarma ya da solukluk, kabızlık, ishal, mide-bağırsak yakınmaları, yürüme bozukluğu, solunum güçlüğü, ağrılar.”
Madde bağımlısı olan 14-18 yaş arasındaki çocukların çok büyük bölümü, bu tuzağa okul çevresinde düşüyor. Uyuşturucu çeteleri, çocukları bağımlı yapana kadar uyuşturucuyu parasız veriyor.

Uyuşturucuyla mücadelede polisiye tedbirlerle eş zamanlı olarak ‘kişiyi bağımlılığa sürükleyen’ faktörlerle de savaşılması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, bu çerçevede ‘okul’ kavramına dikkat çekiyor.Uyuşturucu satıcılarının doğrudan kendilerinin ya da aracı olarak kullandıkları öğrenciler üzerinden okullarda çocuklara ulaştığını belirtiliyor. Çetelerin çocukları tuzağa düşürmek için sabırla çalıştıklarını kaydetti.

‘Çocukları suça sürüklüyorlar’ Uyuşturucu satıcılarının, özellikle parçalanmış ailelerden gelen ya da stres düzeyi yüksek ortaokul ve lise öğrencilerine yöneliyor  Önce ‘Bende sana iyi gelecek bir şey var’ diyerek, ücret almadan uyuşturucu madde veriyorlar.

Çocuk bağımlı olana kadar bunu yapıyorlar. Bağımlılık başlayınca para istiyorlar. Çocuğun parası yoksa, suça sürüklüyorlar. Çocuk ya para bulabilmek için hırsızlık ve gasp gibi suçlar işliyor ya da çetenin yönlendirmesiyle suç işliyor. Kız çocuklarında fuhuşa sürükleme olaylarına da rastlanıyor .

Lütfen çocuklarımız için paylaşalım ve duyarlı olalım. Çevremizi uyarmak bizim elimizde…Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER