Hayret Türkiye

Yazıyı Oku…

Çocuklarda İnat Dönemi

Yazıyı Oku…
02 Şubat 2018 - 21:05 'de eklendi ve 350 kez görüntülendi.


Çocuklarda İnat Dönemi Çocuk ergenliği de denilebilen 2 yaş sonrası bu geçiş döneminde artık çocuklar kendi egolarını kendi kimliklerini göstermeye başlarlar.

2-4 yaş arasında çocuğun ısrar ettiği, bazen bir şeyi yapmak, yapmamak yada bir şeyi yaptırmak için ısrarla en büyük silahı ağlamayı kullandığı, dilemediği, oralı oladığı hassas bir dönemdir. 1.5 yaşından sonra yürümenin ve konuşmanın hızla geliştiği dönemlerinde kendi başlarına buyruk tavırlar sergilerler.

Birçok şeyi kendi başına yapabileceğini anlayan çocuk kendi becerilerini denemek, çevresini keşfetmek için anne ve babasına karşı çıkmaya başlarken, bir taraftan da onların güvenine ihtiyaç duyar.

O nedenle anne babalar için oldukça zor geçebilen bu dönem çocuğun kimlik gelişimi açısından çok önemli kazanımlar edindiği sağlıklı bir süreçtir. Bu süreçte çocuğun duygularının anlaşılması yapıcı ortak çözümlerin bulunması her zamankinden çok önem taşır.

Dil gelişiminin hızlanmaya başladığı, çocuğun duygu, düşünceler ve olaylar arasında bağlantılar kurmaya başladığı dönemdir. Duygu ve düşüncelerini ifade etmeye başlayan çocuk her istediğinin gerçekleşmediğinin farkına varır.

Böylece çocuk hem her istediğinin olamayacağını ve isteklerini erteleyebilmeyi hem de problem çözme ve çözüm üretme becerilerini geliştirir. Kuralların doğru ve tutarlı bir şekilde uygulandığı ana okulları aynı zamanda çocuğun etkileşim kurduğu ve eğlendiği yerler olarak çocuğun bu gelişim döneminde oldukça yapıcı ve olumlu etkiye sahiptirler.Çocuklardaki inat dönemi davranışlarıyla ilgili ebeveynlere öneriler; Bu döneminin çocuğun zihinsel ve ruhsal gelişimi, bireyselleşmesi için ne kadar önemli olduğunun anne ve baba tarafından bilinmesi önemlidir.

Bu dönemdeki en önemli faktörlerin başında anne babanın sakin kalabilmesi gelir. Anne babasının sakin ve yumuşak tavırlarını gören çocuk kendisini güvende olduğunu hisseder.

Anne babanın öfkeli davranışlar göstermesi bağırıp çağırması yada şiddete başvurması durumunda ise çocuk bunları örnek alarak benzer davranışlar gösterebilir.

Çocuğun kendi başına yapmak istedikleri yemeğini kendisi yemek, kendi kıyafetini kendi başına giymek gibi konularda desteklenmesi, çocuğun ileri ki yaşamında kendisine güvenen bir birey olmasında mutlak etken olacaktır.

Bu dönemde anne babanın çocuğa olan uyarılarını ve ondan isteklerini yumuşak tavırlarla ve pozitif cümlelerle ifade etmesi , “Hayır” kelimesini çok az kullanması önem taşımaktadır.

Çocuklarında doğuştan gelen bir fıtratı,bir karakteri olduğunu kabul etmek onları kendi kalıplarımız göre değil onların karakterlerine göre yönlendirmemiz gerekmektedir.

Çocuk öfkelendiğinde onun dikkatini başka bir alana yönlendirmek ,alternatifler sunmak, bu alternatifler üzerinden seçim yapmasını sağlamak, uzlaşmacı bir tavır sergilemek, ilgisini çekecek seçenekler oluşturmak önemlidir.

Aile içinde herkesin uyduğu kurallar konusunda anne babanın ortak bir dil kullanması da önemlidir. Çocuğun inat döneminde yaşadığı etkileşimler, ebeveynlerin tepkileri sosyal gelişimi açısından önemlidir.

Çocuk bu dönemde sınırları öğrenemezse ileride kuralları kabul etmekte zorlanabilir. Anne babanın çocuğun istedikleri karşısındaki tutarsız davranışları, çocuğun ilerleyen dönemlerde davranış bozukluğu göstermesine neden olabilir.

Eğer inat davranışı her türlü olumlu yaklaşıma rağmen düzelmiyorsa çocukta ruhsal bir duruma işaret ediyor olabilir. Ruhsal travmalar, depresyon, kaygı bozukluğu gibi durumlar çocuklarda inatçı davranışlara sebep olabilir. Bu durumda mutlaka bir uzmana danışmak gerekir.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER