Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Bir çocuğun ayakkabısı iskelede koşarken denize düşer ve kaybolur.

Devamını Oku…
02 Ocak 2018 - 19:21 'de eklendi ve 6686 kez görüntülendi.


Bir çocuğun ayakkabısı iskelede koşarken denize düşer ve kaybolur. Üzülerek saatlerce ayakkabısını arar, ne yazık ki bulamaz, kızarak diğer eşini de denize fırlatır ve sahilde kumların üzerine şöyle yazar. “Bu deniz hırsızdır.”

Aynı sahilde biraz ötede bir balıkçı teknesindeki ağıyla yakalamış olduğu kasa kasa balıkla kıyıya çıkar ve sevinçle kumlara şöyle yazar. “Bu deniz cömerttir.” Aynı balıkçı ertesi gün kıyıya çekmeyi ihmal ettiği kayığı fırtına çıkıp dalgalarla alabora olunca , kumlara “Bu deniz zalimdir” yazar.

İyi yüzme bilmeyen bir genç arkadaşıyla denize girip söz dinlemeden fazla açılır.Dalgalara kapılıp denizde boğularak hayatını kaybeder. Ağıt yakan açlar içinde ki annesi kumlara şöyle yazar. “Bu deniz katildir.” İhtiyar bir dalgıç koca bir inci barındıran istiridye çıkarır denizden ve kumlara şöyle yazar. “Bu denizin gönlü çok zengindir.”

Ve bir dalga gelir sahilde yazılı tüm yazıları siler. Hoşgörülü olmak: Affetme, kolaylaştırma, ayıp ve kusurları örtme, başkalarının düşünce ve davranışlarına anlayış gösterme demektir.

Hoşgörü müsamaha, tahammül, katlanma, görmezden gelme veya göz yumma, başkalarını eylem ve yargılarında serbest bırakma, kendi görüşümüz ile çoğunluğun görüş biçimine aykırı düşen görüşlere sabır gösterme, hem de taraf tutmadan katlanma demektir. İzin verme, aldırmama, iyi karşılama anlamlarına da gelmektedir.

Sosyal ilişkilerde bir tarafın, bazen farkında dahi olmadan, kasıtlı olmayarak, bazen ise kasıtla diğer tarafa maddi ve manevi zarar verebilecek bir duruma sebep olması sonucunda, diğer tarafın bunu görmezden gelerek ya da cevabınından vazgeçerek ödün vermek tahammülünü, erdemini gösterebilmesidir.Hoşgörü,sağlıklı insan davranışıdır. Hoşgörü sağlıklı insan hayatının özüdür. Beşeri münasebetlerin temelidir.Bugün her zamankinden daha fazla hoşgörüye ihtiyacımız olduğu aşikardır. Olumsuz birçok davranışın sebebi, yeterince hoşgörülü olamamaktır.

Evde, trafikte, sokakta, okulda, iş yerinde, kısaca insanın olduğu her yerde eğer hoşgörü yoksa orada bencillik, anlaşmazlık, güvensizlik, tartışma, kavga olumsuzluk adına her şeyi görebilmek mümkündür. Çevrenizdekileri hoş görmede deniz gibi olmak ümidiyle.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER