Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Çiftçinin biri, yaşlı ama zengin bir adama borçlanmış.

Devamını Oku…
22 Ocak 2018 - 11:41 'de eklendi ve 2055 kez görüntülendi.


Çiftçinin biri, yaşlı ama zengin bir adama borçlanmış. Hasat işleri iyi gitmeyince borcunu ödeyememiş. Zengin adam borca karşılık çiftçinin genç ve güzel kızının izdivacına talip olmuş. Aksi takdirde şikayetçi olacakmış.

Genç kızın gözyaşları, kalpleri yumuşatmamış, kızın ailesi çaresiz, yaşlı adam da ısrarcı. Sonunda yaşlı adam bütün köylüyü toplamış onların şahitliğinde karşısına aldığı genç kıza bir çare söylemiş. “Avucuma iki çakıl taşı alacağım:

Biri siyah diğeri beyaz. Siyah evlilik; lâkin, beyaz çakıl taşını bulursan, seni eşim olarak almaktan hem vazgeçeceğim, hem de babanın borcunu sileceğim” demiş. Genç kız çaresiz bir ihtimal kurtuluş imkânı sunan bu formüle rıza göstermiş.

Yaşlı adam kurnazlık peşindeymiş; eğilip yerden iki çakıl taşı almış ama, yan gözle onu seyreden kız, her ikisinin de siyah olduğunu görmüş. Oyunu bozsa, adam gene “ya evlilik ya da babanı iflâsa sürükler, cezaevinde süründürürüm” diyecek diye sesini çıkarmamış.

İşte o anda tartışmayı sonlandıracak ve kendisini de kurtaracak bir formül düşünmüş. Bazen kendinizi çıkmaz sokakta sanırsınız, fakat fevri davranmayıp sükûnet içinde muhakeme ederseniz çıkış yolunu bulursunuz.

En doğru seçenek, ilk akla gelen değildir. Düşünüp ihtimalleri soğukkanlı olarak tarttığınızda, zorluklardan, hasar almadan sıyrılabilirsiniz.

Adam, iki siyah çakıl taşını bir keseye koymuş ve kıza içinden birini seçmesini söylemiş. Kız elini sokup keseden aldığı taşı, aniden sanki sakarlık yapmış gibi, rengini kimseye göstermeden, yere düşürmüş.

Yer çakıl taşı kaplı olduğu için düşenin rengi belli olmamış. Ama kız hiç bozuntuya vermeden yaşlı adama dönüp demiş ki: “Aman Allahım ne kadar beceriksizim… Ama mesele değil. Kesedeki çakıl taşı siyah mı beyaz mı, bakalım. Ona göre keseden aldığım taşın rengi ortaya çıkar.”

Yaşlı adam herkesin önünde hilesini itiraf edememiş. Böylece genç kız, hem istemediği bir evlilikten kurtulmuş; hem de babasını borcundan ve hapse girmekten kurtarmış.

Beğendiyseniz Lütfen 1 kez Paylaşmayı ihmal etmeyin…Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER