Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Kimse o özelliğini bilmiyor! Sadece 5 tane yediğinizde…

Devamını Oku…
19 Kasım 2017 - 4:07 'de eklendi ve 663 kez görüntülendi.


Saymakla bitmeyecek faydasının yanı sıra sağlıklı yağ içeriği bakımından  zengin olmasından dolayı süper gıdalar olarak da adlandırılan cevizler, günlük beslenmenizin mutlaka bir parçası olmalı.

Süper yiyecekler olarak adlandırılan diğer kuru yemişlerin içinde fındık, antep fıstığı ve yer fıstığı da sayılabilir.  Cevizler, çeşitli vitaminler ve mineraller bakımından oldukça  zengin, bir avuç tüketmeniz, bir sonraki öğüne kadar size yetecek kadar yapı maddesini sağlıyor.

Bu yapı maddeleri içinde; antioksidanlar, E vitamini, omega-3 yağ asitleri, çoklu doymamış yağ asitleri, fenoller var. Başta da belirtildiği üzere, sağlık için mükemmel gıdalar olan cevizlerin başlıca yararları arasında şunlar geliyor:

Daha sağlıklı bir kalp düzenli olarak ceviz yemek, kalp sağlığınızı belirli bir biçimde  iyileştirir. Cevizlerin antioksidan içeriği çok yüksektir ve antioksidanlar kalp hastalıklarına ve dejenerasyonuna neden olan serbest radikallerle savaşmada hayati öneme sahiptir.

Dr. Penny Kris Eterton, yapılan bir araştırmadan şöyle bahsediyor: “Haftada dört gün, bir avuç ceviz veya ceviz yağı tüketmek, kalp hastalıkları riskinizi önemli ölçüde düşürür.”

Aynı çalışmada, bir avuç ceviz veya 3 yemek kaşığı (51 ml.) ceviz yağı yemeniz aynı zamanda kan damarlarınızı da 4 saat içinde iyileştirdiği gösteriliyor. Yaşlanmaya bağlı dejenerasyona karşı beyni koruma.

Omega-3 yağ asitleri yanı sıra  kansere, ADHD (Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu) ve depresyona karşı korunmada büyük etkiye sahip. Hatta bu kuruyemişlerin düzenli şekilde kullanılmasının Alzheimer’s hastalığını azalttığına dair bağlantı bulundu.

Yapılan diğer  bir araştırmaya göre de, ceviz tüketen kişilerin kötü kolesterol seviyesi, ceviz tüketmeyen kişilere göre daha düşük oluyor. Ceviz, özellikle de stres kaynaklı fiziksel rahatsızlıklar çekiyorsanız veya stresli durumlara karşı hassassanız, stres düzeyinizde harikalar yaratabilir.

Ceviz, vücudun stres tepkisini azalttığı için ve strese bağlı oluşan fiziksel yan etkileri daha kolay yok ettiği için, bu durumlarda harikalar yaratır. Cevizde bulunan yapı maddeleri, tırnaklarınızı güçlendirir, saçlarınızın daha parlak olmasını sağlar ve cildinizi pürüzsüzleştirir.

Yani anlayacağınız, çoklu doymamış yağ asitleri ve omega-3 yağ asitleri, dış görünüşünüzde harikalar yaratır. Cevizde bulunan çoklu doymamış yağ asitleri, damarların tıkanmasının ve doymuş yağların olumsuz etkilerinin önüne geçtiği için, vücudun düzgün işleyişi bakımından hayati öneme sahiptir.

Ayrıca, çoklu doymamış ağ asitleri sağlıksız atıştırmaları azaltır ve daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Sağlık açısından tüm bu faydalarından dolayı cevizler günlük kullanım  düzeninizin bir parçası olmalı. Cevizi isterseniz salatanıza doğrayabilir, arzu ederseniz ara öğün olarak tüketebilirsiniz.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER