Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Cennetlik Adamın Ameli; Enes bin Malik (ra) şöyle anlatmıştır: “Bir gün Hz. Peygamber (sav) ile beraber mescitte oturuyorduk.

Devamını Oku…
27 Nisan 2018 - 4:03 'de eklendi ve 1058 kez görüntülendi.


Cennetlik Adamın Ameli; Enes bin Malik (ra) şöyle anlatmıştır: “Bir gün Hz. Peygamber (sav) ile beraber mescitte oturuyorduk.

Bu sırada: “Birazdan kapıdan cennet halkından biri girecek.” buyurdu. O sırada, abdest suları sakalından damlamakta olduğu halde, Ensar’dan bir kişi geldi.

Ertesi gün Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem bir gün Önceki sözlerini tekrarladı. Aynı şekilde, yine o kişi geldi.

Hz. Peygamber (sav) üçüncü gün de aynı sözleri tekrarladı ve bu defa da aynı kişi geldi. Abdullah bin Amr İbn’ul As (ra), O kişinin pesinden giderek ona: “Eğer müsaade edersen, bir müddet yanında kalmak istiyorum.” dedi. O zat da bunu kabul etti.

Abdullah bin Amr İbn’ul As (ra) onun yanında üç gün kaldı. Bu üç gün içerisinde, adamın gece ibadetini yaptığını görmedi.

Ancak adam yatağının içerisinde bir yandan diğer yana döndükçe Allah’ı zikrederek tekbir getiriyordu. Onun bu durumu, sabah namazına kadar böyle devam ediyordu.Bu arada, Abdullah bin Amr İbn’ul As (ra) onun ağzından hayırdan başka bir şey işitmedi. Üçüncü gün olduğunda, fazla bir amel görememiş olan Abdullah bin Amr İbn’ul As (ra), adama şunları söyledi.

Ey Allah’ın kulu. Hz. Peygamber (sav) üst üste: “Birazdan yanınıza cennet halkından biri gelecektir’ buyurdu. Onun bu sözlerinden sonra da her defasında sen geldin.

Bunun üzerine, ben de senin yanında birkaç gün kalarak, seni cennet halkından yapan amelini öğrenip onları işlemek istedim.

Fakat bu üç gün içerisinde de fazla bir amel yaptığını görmedim. Seni bu mertebeye hangi amelin ulaştırmış olabilir?

O da şöyle dedi: Görmüş olduklarından başka bir amelim yoktur. Amellerim bundan ibarettir.

Ancak şu var ki, kalbimde hiçbir Müslüman için kötü bir niyet beslemediğim gibi Allah-u Teâlâ’nın kendilerine vermiş olduğu servet, makam ve rütbe gibi şeylerden dolayı da hiçbir müslümana hased etmem.

Bunun üzerine Abdullah bin Amr İbn’ul As (ra) şöyle dedi: “İşte, seni bu mertebeye getiren şey bu halindir. [Ahmed bin Hanbel, Nesâi]Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER