Hayret Türkiye

Hakkım Helal…

Çanakkale savaşındaki o göğüs göğüse şiddetli çarpışmalarda yaralanan bir asker hastaneye getirilir.

Hakkım Helal…
09 Ağustos 2018 - 15:07 'de eklendi ve 1392 kez görüntülendi.


Hakkım Helal; Çanakkale savaşındaki o göğüs göğüse şiddetli çarpışmalarda yaralanan bir asker hastaneye getirilir. Yarası oldukça ağırdır. Zor nefes alıp vermesi ve alçalıp yükselen göğsü ile son anlarını yaşadığı bellidir. Son bir hamle ile komutanının koluna yapışır.

Nefes alıp vermesi oldukça zorlaşır ama tane tane kelimeler dökülür dudaklarından; “Ben bir pusula yazdım…Arkadaşıma ulaştırın…”, tekrar derin nefes alıp, defalarca yutkunur;

“Benim adım Halil, ben köylüm Lapsekili İbrahim onbaşından 1 Mecit borç aldıydım… Kendisini göremedim… Ona söyleyin hakkını helal etsin.” Komutanı “Sen merak etme evladım” der, kanıyla kırmızıya boyanmış alnını eliyle okşar.

Ve az sonra komutanının kollarında şehit düşer ve son sözü de; “Söyleyin hakkını helal etsin…” olur. Oraya sürekli yaralılar getirilir. Bunlardan çoğu daha sargı yerine ulaştırılmadan şehit düşer.

Şehitlerin üzerinden çıkan eşyalar, künyeler toparlanıp komutana ulaştırılır. Aradan fazla zaman geçmemiştir. Komutan az önce yaşadıklarından göz yaşlarını silmeye daha fırsat bulamamıştır. İşte yine bir künye ve yine bir pusula.

Pusulayı açar, hıçkırarak okur ve olduğu yere yığılır kalır. Ellerini yüzüne kapatır, ne titremesine nede göz yaşlarına engel olamaz. Pusulada şöyle yazmaktadır; “Ben onbaşı İbrahim, Beybaş Köyü’nden arkadaşım Halil’e 1 Mecit borç verdiydim.Kendisi beni göremedi. Biraz sonra taarruza kalkacağız. Belki ben dönemem. Arkadaşıma söyleyin ben hakkımı helal ettim. Bu vatanı böyle imanlı yiğitler kurtardılar.

Allah’ım ne olur, düşmanlarımızı kahret, içimizdeki bizdenmiş gibi gözüken satılmış hainlere fırsat verme, bizleri vatansız bırakma, düşmanları sevindirme. Amin…

Okuduğunuz için Teşekkür ederiz. Okursanız sadece siz faydalanırsınız fakat paylaşırsanız herkes faydalanır. Lütfen 1 kez paylaşın…  Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik, ders veren hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız, sayfamızı takip edebilirsiniz.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER