Hayret Türkiye

Çam Kozalağının İlginç Kullanımı!

Bakın neymiş, çok ilginç…

Çam Kozalağının İlginç Kullanımı!
20 Ocak 2018 - 11:36 'de eklendi ve 909 kez görüntülendi.


Çam kozalağının ilginç kullanımı… Belki de bu şekilde bir yoğurt hiç mayalamadınız, bu doğal yöntemi denemenizi tavsiye ederiz

Herkesin farklı yöntemlerle yoğurt mayaladığı olmuştur. Çam kozalağı ile yoğurt mayalanır mı demeyin. İşte çam kozalağıyla yoğurt mayalama yöntemi.. Öncelikle çam kozalağını iyice yıkayıp temizleyelim.

Daha sonra açılmadan kurumuş olan kozalağı yıkadıktan sonra evdeki yoğurdun içerisine koyalım 3 ila 4 gün öylece bırakalım.  Şimdi yoğurt mayalama işlemine geçelim.  Normal büyüklükte bir çam kozalağı ile yaklaşık 3,5 litre sütü kolaylıkla mayalamaya yetecektir. Sütü yaklaşık 6,7 dakika kadar kaynatalım.  Daha sonra ocaktan alıp ılık hale gelene  kadar bekleyelim.

Ardından ılık olan  yoğurdun içerisine kozalağı bırakalım ve yaklaşık 5 saat üzeri kapalı ve bir bez yardımıyla sararak öylece bekletelim. Süre sonunda yoğurdumuz ideal kıvama gelmiş olacaktır.

BİLGİ PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALIR – 1 kez PAYLAŞ HERKES FAYDALANSIN

Okuduğunuz için Teşekkür ederiz. Okursanız sadece siz faydalanırsınız fakat paylaşırsanız herkes faydalanır. Lütfen 1 kez paylaşın…Bu bilgiler size yardımcı oldu mu? Öyleyse arkadaşlarınızla paylaşarak başkalarınında faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz. Eğer Paylaştıysanız sizlere bir kez daha teşekkür ederiz…

Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik, ders veren hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız, sayfamızı takip edebilirsiniz.

Evde sert yoğurt nasıl yapılır? Ev yapımı doğal yoğurdun tarifi.. Evde doğal ve sağlıklı yoğurt hazırlamak oldukça kolay, ayrıntılar haberimizde

Evde doğal yoğurt hazırlarken  çoğunlukla yaptıkları yoğurdun sert olmamasından yakınırlar. Yoğurt hazırlarken karşılaşılan en büyük problemden biri budur. Yoğurdun sulu olması.

Yoğurt tarifini geçmeden önce sulu olmaması için yani taş gibi sert bir yoğurt hazırlamak için tek yapmanız gerekeni söyleyeyim. Yoğurdu hazırladığınız kabın bilhassa yaz sıcaklarında fazla kapatılması yoğurdun cıvık olmasına neden olacaktır (yoğurt soğuyana kadar yoğurdun içinde yeteri kadar maya üremez bundan dolayı da yoğurdunuz daha sulu olacaktır)

Ayrıca inek sütü yerine keçi, koyun ya da bulabilirseniz manda sütü kullanırsanız daha sert bir kıvam elde edebilirsiniz. Çünkü inek sütü diğerlerine göre daha az yağlıdır.

Yoğurt Tarifi için Gerekli Malzemelerimiz: 1 litre süt ( imkanınız bulunuyorsa organik yani doğal süt kullanın, hatta bulabilirseniz keçi ya da koyun sütüyle yapın) 1 yemek kaşığı yoğurt, 1 tutam şeker, 1 tutam tuz

Hazırlanışı: Sütü tencereye koyarak orta ateşte tencerenin ağzı açık şekilde kaynatılır, kaynamaya başladıktan sonra kısık ateşte 10 dakika daha kaynadıktan sonra ocaktan alın.

Ardından sütün ılınmasını bekleyin. Bunu serçe parmağınızla kontrol etmek için,  parmağınızı ısıracak sıcaklıkta olması gerekiyor. Bu ortalama 40-45 derece sıcaklığındadır, bu vaziyette parmağınız yaklaşık olarak 6-7 saniye sütün içinde dayanabilir.

Bir kabın içine mayamızı yani 1 yemek kaşığı yoğurdu alın üzerine tuz ve şeker ekleyin ve  karıştırılır. Ilımış olan tenceredeki sütten bir kaşık bu kaba  alın ve karıştırın. Ardından yaptığınız bu maya kaşıkla tencerenin koyup iyice karıştırın. Üstündeki kaymağı bozmamaya özen gösterin.

İçindeki nemin dışarı çıkabilmesi ve yoğurdun daha sert olması için kapağını açık kalması gerekir. Tencereyi bez ile kapatacağımız için kapak yerine daha kolay hava alması için süzgeç kullanacağız.

Yani kapak yerine tel bir süzgeç ile üstünü kapatın ve bez ile tencereyi sarın. 5-6 saat kadar bu vaziyette mayalanması için bırakın sonra bezi alarak yoğurdu bozmadan buzdolabına koyun. 1 gece bekledikten sonra afiyetle yiyin. Sağlıklı ve sert bir ev yoğurdu yapmak  bu kadar kolay.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER