Hayret Türkiye

Çalışmayan Ev Hanımları Emeklilik Fırsatı!

Peki Nasıl Oluyor?

Çalışmayan Ev Hanımları Emeklilik Fırsatı!
26 Ocak 2018 - 15:00 'de eklendi ve 1984 kez görüntülendi.


Sadece ev işleriyle meşgul olan 12 milyon kadın için emeklilik yolu açıldı. 5510 sayılı yasa ile sigortalı olmaları şartı getirildi.

Kanuna göre ev hanımları da artık emekli olabilecek, işte detaylar… Gerekli şartlara uyan ev hanımları daha düşük prim ödeyerek emeklilik hakkı elde edebilecek. Peki şartlar neler?

1 – Ev hanımlarının sigorta yaptırmaları için aranan şartlar nelerdir? Ev kadınlarının isteğe bağlı bir şekilde sigortalı olmaları için evde bir iş yapmaları gerekiyor onlar ise, havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı, kilim, dokuma mamulleri, örgü, dantel, nakış işleri ve turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, paspas, fırça, yapma çiçek, ip ve urgan v.b ev eşyalarını kendi imkanları ile üretip satmaları.

Birde 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekiyor. Başka bir işte çalışmamak da bu şartlar arasında. 2 – Ticari ve tarımsal faaliyetler buna dahil değili gelir vergisine tabi olmamaları gerekiyor. Peki başvuru nasıl oluyor…

3 – Başvuru nasıl yapılır? Vergi dairesine gidilmeli ve Gelir Vergisi mükellefi olmadıklarına dair yazı alınacak. Sonra ise  ‘İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi’ formu doldurulacak ve kimlik fotokopisi alınacak. İsteğe bağlı sigortalılık talep yapıldıktan sonraki gün başlar.

4 – Ödenecek prim nasıl belirlenir? Vergiden muaf tutularak evde el işi olarak yapılan işler, işi yapan kadınlar tarafından belirlenen kazancın yüzde 32’si oranında prim ödenecek.

5 – Peki Ne kadar ödeme yapılacak? Alınan primin yüzde 20 kadarı malullük, yaşlılık (emeklilik) ve ölüm sigortası olarak ayrılacak. Yüzde 12’si ise Genel sağlık Sigortası primi.

1 Ocak ile 31 Aralık tarihleri arasında yatırılacak en düşük prim tutarı ise ‘455 lira’ olarak belirlendi. Ödenen primlerin karşılığı olarak sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Eğer 5 yıl prim öderseniz geride kalanlara ölüm aylığı da bağlanacak.

BİLGİ PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALIR – 1 kez PAYLAŞ HERKES FAYDALANSINHer gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER