Hayret Türkiye

Çalışan Liseliye Ayda Tam Bin TL…

Devamını Oku…

Çalışan Liseliye Ayda Tam Bin TL…
27 Aralık 2017 - 2:49 'de eklendi ve 552 kez görüntülendi.


Çalışan liseliye ayda bin TL… Dar gelirli meslek lisesi öğrencilerine ürettiklerini satarak ayda bin TL gelir elde etme imkanı doğdu.

Meslek lisesinde okuyan gençlerin aylık bin TL  gelir elde etmelerini sağlayacak yeni bir düzenleme getirildi. Meslek liseliler üretim yapan, çalışan öğrenciye aylık bin TL maaş imkanına kavuşacak.

Böylece hem çalışıp hemde eğitimlerini pekiştirecek, yani okurken ürettikleri ürünleri satarak saatte 11 TL aylık bin TL kazanma imkanı olacak.  Bu yeni düzenleme ile dar gelirli liselilere de hem eğitimlerini tamamlama hemde ürettiklerini satarak maddi gelir sağlayacaklar.

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’nce getirilen düzenlemeyle  özel meslek ve teknik anadolu liselerinde üretim yapılmasına imkan tanınacak.

Yapılan bu düzenleme ile liseliler, laboratuvar ve atölyelerde ürettikleri ürünlerin satarak gelir elde edebilecek. Liseliye  çalıştığı saat başına 11 TL  verilecek.

Öğrenci hafta içinde maksimum 3 saat, cumartesi  ise maksimum 8 saat, yarıyıl ve yaz tatillerinde ise pazar günleri dışında en fazla 8 saat çalışmış olacak.Böylece öğrenci saat başı 11 lira ayda bin TL gelir elde etmiş olacak. Yaz tatilinde  de çalışan bir öğrenci ise toplam 6 bin 688 TL gelir elde etmiş olabilecek.

Liselilere  ürettiğini satma olanağı verilen alanlar; biyomedikal, elektrik-elektronik, endüstriyel otomasyon, gıda, hayvan yetiştiriciliği, kimya, makine, matbaa, metal, mobilya, motorlu araçlar, tarım, yenilenebilir enerji, tekstil, tesisat, bilişim, gemi yapımı, inşaat, kuyumculuk, metalürji, plastik, raylı sistemler, seramik cam, tarım ve uçak bakımı olarak belirlendi.

Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Kemal Şamlıoğlu,  meslek liselerinin  ekonomiye katkısını   artırmayı planladıklarını  söyleyerek, şöyle konuştu: “Sektörden gelen taleplerle alan ve dalları belirledik. Üretim faaliyetleri 08.00- 21.00 saatleri arasında yapılacak.”

Lütfen ihtiyacı olanlar olabilir o yüzden bir kez paylaşalım.

Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik, ders veren hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız, sayfamızı takip etmeyin unutmayın… Okuduğunuz için Teşekkür ederiz.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER