Hayret Türkiye

Devamını Oku…

Büyük bir şirketin Ceosuyla röportaj yapan gazeteci başarınızı neye borçlusunuz diye sorar.

Devamını Oku…
21 Nisan 2018 - 3:44 'de eklendi ve 1874 kez görüntülendi.


Hayat Dersi Röportajı; Büyük bir şirketin Ceosuyla röportaj yapan gazeteci başarınızı neye borçlusunuz diye sorar; Başarılı iş adamı anlatmaya başlar; “Öncelikle insanlara değer vermeye hak ettikleri ilgiyi göstermeye borçluyum.

Yönetim binamızda yaklaşık 150 kişi çalışıyor, yönetim kadrosu dahil olmak üzere, sekreterler, güvenlik görevlileri, çaycısından temizlikçisine kadar hepsinin isimlerini bilirim ve onları isimleriyle çağırırım.

Her gün öğle yemeğini beraber yeriz ve ben hep farklı bir masada olurum, hepsiyle muhabbet ederim. İş dışında dışarıda da karşılaştığımız oluyor bazen, onlara selam verip isimleriyle hitap edince, kendilerini ne kadar mutlu hissettiklerini gözlerinden okuyabiliyorum.

Ve ben bir iş söylediğimde kime söylersem fark etmez canla başla gayret ettiklerini görüyorum. Herkes maaşını alıyor ama severek yaptıklarını görmek, bana doğru yolda olduğumu hissettiriyor. Çünkü onlara önce birer insan olarak değer veriyorum.

Size bir anımı anlatayım, benim için çok önemli. İlkokul 5. sınıfta hocamız test sorularını dağıttı. Bende iyi bir öğrenciydim ilk on soruyu hemen yaptım 11. soruya gelince şaşırmıştım “Her gün okulu temizleyen hademe kadının ilk adı nedir?

”Bu herhalde bir çeşit şaka olmalıydı. Kadını yerleri silerken hemen her gün görüyordum. Ama adını nereden bilecektim ki? Son soruyu yanıtsız bırakıp kağıdı teslim ettim. Süre biterken bir öğrenci, son sorunun test sonuçlarına dahil olup olmadığını sordu.“Tabii dahil, ilk on soru 5’er puan son soru 50 puan” dedi, hocamız. İyice şaşırmıştım, Ama bu hepimize bir hayat dersi olmuştu. Hocamızın ertesi günkü derste bu sınavla ilgili konuşmasını hiç aklımdan çıkarmadım.

İş yaşamınız boyunca bir çok insanla karşılaşacaksınız. Hepsi birbirinden farklı insanlar. Ama hepsi sizin ilginizi dikkatinizi hak eden ve de değer verilmeyi hakkeden insanlar.

Onlara sadece gülümsemeniz ve `Merhaba’ demeniz gerekse bile. Lütfen bunu onlardan esirgemeyin, onlara değer verdiğinizi hissettirin. Bu dersi hayatım boyunca unutmadım.”Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER