Hayret Türkiye

Burnumuzun Dibindeki Mucize! Dut Yaprağının Faydaları!

Burnumuzun dibindeki mucize! Dut yaprağının faydaları!

Burnumuzun Dibindeki Mucize! Dut Yaprağının Faydaları!
13 Ocak 2018 - 9:27 'de eklendi ve 2692 kez görüntülendi.


Burnumuzun dibindeki mucize! Dut yaprağının faydaları! Mahallelerimizde bahçelerimizde bulunan bu ağacın bitkisini eminiz çok severek tüketmişsinizdir fakat faydalarını duymuş muydunuz?

Dutun ateş düşürdüğü  hemen hemen herkes tarafından bilinmekte. Aynı içerik dutun  yaprağında da var. Dutun yaprağı kalp sağlığını iyi yönde faydası olan maddeler bulunduran bir bitkidir. Kalp rahatsızlığı olanlar için alıç yaprağı ile beraber uygulanması önerilir. Bronşit, boğaz rahatsızlıkları ve kuru öksürük gibi hastalıkların alternatif tedavi olarak uygulanmakta.

Bununla birlikte idrar söktürücüdür ve bilhassa beyaz dutun yaprağından hazırlanan çayın kan şekerini düzenleyici içeriği vardır. Dut yaprağı ile yapılan çay egzamaya faydalıdır. Karaciğer rahatsızlıklarında  günde 3 bardak dut yaprağı çayı tüketilmesi önerilir.

Yapılan incelemelere göre dut yaprağından yapılan özütün fil rahatsızlığına karşı şifalı olduğu belirtilmiştir.Aynı zamanda diş ağrısınada karşı gargara yapılarak uygulandığında ağrı kesici içeriyi bulunmaktadır.

2013’de “BioMed Research International” tıp dergisindeki bilimsel araştırmaya göre, üç ay  günde üç kez 280 gram dut yaprağı çayı verilen hastaların trigliserid ve LDL kolesterolü dengelediği gözlemlenmiştir.

The Journal of Clinical Biochemistry and Nutrition (Klinik Biyokimya ve Beslenme Dergisi)’nde 2010’da yayımlanan bir incelemede, üç ay günde üç defa teste tabi tutulanlara 12 miligram dut yaprağı ekstresinin  de benzer neticiler alınmıştır. Her iki çalışmada  da dut yaprağının düzenli kullanılmasının kolesterol ve trigliserid düşürücü olduğu görülmüştür.Malzemeler: 2 yemek kaşığı kurutulmuş dut yaprağı, 1 litre su Dut yaprağı çayı hazırlanışı: 1 litre kaynamış  suya içine 2 yemek kaşığı kuru dut yaprağı eklenir. Böylece  yaklaşık 2 saat demlenmesi için beklenir. Sonra çayı süzün ve gün içinde bu çayı aralıklarla  tüketin. Bilhassa yemeklerden önce tüketildiğinde etki etmektedir.

Okuduğunuz için Teşekkür ederiz. Okursanız sadece siz faydalanırsınız fakat paylaşırsanız herkes faydalanır. Lütfen 1 kez paylaşın…Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER