Hayret Türkiye

Bunu Yapana Büyük Ceza Geliyor!

Türkiye ekonomisi kaçak işçilik sebebiyle milyarlarca liralık zarara uğradığı belirtilerek yeni bir yol haritası hazırlandı.

Bunu Yapana Büyük Ceza Geliyor!
26 Ocak 2018 - 15:43 'de eklendi ve 555 kez görüntülendi.


Aman sakın bunu yapmayın, çünkü bunu yapanlara büyük ceza gelecek! Patron ve çalışanların buna dikkat etmesi gerekiyor…

Türkiye ekonomisi kaçak işçilik sebebiyle milyarlarca liralık zarara uğradığı belirtilerek yeni bir yol haritası hazırlandı. Ücret ve prim ödemeleri artık banka üzerinden yapılacak yoksa ceza kesilecek.

Son üç yıl içerisinde kaçak işçi çalıştıran 200 bin işletmeye 1.2 milyar lira ceza kesildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kayıt dışı ile mücadele için analiz merkezileri kurdu ve çalışmalar yaptı. Sonuç olarak artık elden ödeme dönemi kapanıyor.

Bütün ödemeler banka üzerinden yapılacak yoksa ağır yaptırımlar öngörülüyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, kayıt dışı işçi çalıştırmaya ihtimali daha yüksek olan işyerlerinin belirlenmesi için risk analizi yapıldığını belirtti.

Bakan Sarıeroğlu, SGK, il müdürlükleri ve Alo 170 hattı aracılığıyla yapılan ihbarlar ve şikayetler hakkında sorulan sorulara cevap verdi. İşverenlerin bilgilendirilmesi ve kurallara uymayanların cezalandırılması için çalışmalar yapıldığını açıkladı.

Bu kuralları çiğneyenleri Alo 170 hattı aracılığıyla bildirebilir ve şikayet edebilirsiniz. Konuyla alakalı aklınıza takılan soruları sorabilir veya haklarınızı öğrenmek için arayabilirsiniz.

SGK, sigortasız işçi veya kayıtsız işçi çalıştıran işletmelere 2 asgari ücret idari para cezası kesiyor. Sigortasız işçi çalıştıran patronlara ihale yasağı geliyor. Hükümet, kayıt dışı ekonominin GSYH’ye oranının 5 puan daha azaltılmasını için çalışıyor.

BİLGİ PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALIR – 1 kez PAYLAŞ HERKES FAYDALANSIN

Okuduğunuz için Teşekkür ederiz. Okursanız sadece siz faydalanırsınız fakat paylaşırsanız herkes faydalanır. Lütfen 1 kez paylaşın…

Bu bilgiler size yardımcı oldu mu? Öyleyse arkadaşlarınızla paylaşarak başkalarınında faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz. Eğer Paylaştıysanız sizlere bir kez daha teşekkür ederiz…

Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik, ders veren hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız, sayfamızı takip edebilirsiniz.Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik ders veren hikayeler
  • ana sayfanıza düşsün istiyorsanız aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve
  • Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER